Advertisement

Yatırımcının ABD'deki petrol stoklarının yükseldiğini ve Avrupa'da talebin düştüğünü speküle etmesi ile petrol bir haftadan fazlasının düşüğünden işlem görüyor.

Petrol vadelileri dün üst üste üçüncü düşüşünü gerçekleştridikten sonra bugün kazanç ve kayıp arasında dalgalanıyor. Bundesbank; Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya'nın enümüzdeki yıl büyümesinin yavaşlayacağı tahminini açıkladı. Bloomberg'in tahminlerine göre ABD Enerji bakanlığı tarafından yarın açıklanacak verilerde petrol ve akaryakıt stoğu geçtiğimiz hafta yükseldiği görülebilir. Suudi Arabistan Petrol Co. CEO'su Khalid Al-Falih dünyanın çift dipli resesyon riski ile karşı karşıya olduğunu söyledi.

"ABD'deki tüketim hala daha çok düşük." diyen Sidney merkezli Fat Prophets kaynak analisti David Lennox, "Avrupa'daki herhangi bir ekonomik yavaşlama ham petrol talebini olumsuz etkiliyor." yorumunda bulundu.

NYMEX elektronik işlemlerdeki ocak teslimli ham petrolün varili 25 sent düşüşle Singapur'da yerel saat ile 11.58'de 96.67 dolardan işlem gördü. Petrol kontratı dün 75 sent kayıpla 9 kasımdan beri en düşük seviye olan 96.92 dolara geriledi. Fiyatlar bir yıl öncesine göre yüzde 14 artış gösterdi.

Londra merkezli ICe Vadeli İşlemler Avrupa Borsası'ndaki ocak teslimli ham petrolün varili 4 sent düşüşle 106.84 dolara indi. Avrupa kontratının Batı teksas petrolüne farkı 9.75 dolar oldu.