Advertisement

Sky News'tan Mark Kleinman, HSBC'nin Avrupa'daki borç krizinin en büyük kurbanlarından olan Dexia'nın neredeyse tamamına sahip olduğu Denizbank'a birkaç milyar sterlinlik teklif verdiğini yazdı.

HSBC'nin Denizbank'a yaptığı teklifin öncesinde uzun süreli müzakereler yapıldı.

Kleinman'ın yazısına göre, Denizbank'ın alınması durumunda, İngiliz HSBC, banka CEO'su Stuart Gulliver'ın da daha önceden temel büyüme potansiyeli olarak gördüğü Türkiye'deki operasyonlarını ikiye katlayacak.

Mark Kleinman, HSBC'nin yaptığı teklifin miktarın henüz tam bilinmediğini, ancak Denizbank'ın tümü satın alınmasa dahi, fiyatın 3 milyar sterlini aştığına neredeyse kesin gözüyle bakıldığını belirtti.

Ancak HSBC, Denizbank'a tek teklif veren şirket de değil. Denizbank'a talip olan diğer bankalar arasında Qatar National Bank da bulunuyor.

HSBC geçtiğimiz yıl Türkiye piyasasındaki varlığını artırmak amacıyla Garanti Bankası'na da teklif götürülmesini de değerlendirmiş, ancak değerlendirmeler sonucunda resmi ihaleye katılmama kararı vermişti. HSBC'nin CEO'su Gulliver, Türk bankacılık sektörüne girme konusunda bu kez fırsatı kaçırmak istemiyor.

HSBC geçtiğmiz yıl Türkiye'de vergilendirmelerden önce 180 milyon sterlin kâr elde etmişti.