Advertisement

Avrupa'daki borç krizinin, stratejilerini değerlendirmek üzere ülkelerine paralarını geri döndüren Avrupalı yatırımcıları baskıladığına dikkat çeken Japon Nomura Holdings Inc., euronun yıl sonunda değer kaybedeceği tahmininde bulundu.

Avrupa Merkez Bankası'nın verilerine göre, Avrupalı yatırımcıların Ağustos'ta 65.9 milyar ve Eylül'de 11.6 milyar euroyu ülkelerine geri götürmesiyle, euro bu ay yüzde 12 değer kazandı.

Bölgedeki krizin diğer ülkelere de sıçrayacağı endişesiyle yatırımcıların Avrupa varlıklarındaki iştahının azalması sonucunda İspanya ve İtalya'da tahvil faizleri arttı. Nomura'nın Döviz araştırmaları yönetici direktörü Jens Nordvig, bu durumun etkisiyle Avrupa'ya euro akışının durabileceğini söyledi.

Bu yurda geri döndürme trendinin gücü ve kalıcılığının değerlendirilmesi gerektiğini savunan Nordvig, "krizin günlük bazda nasıl kötülediği göz önünde bulundurulunca, bu akış çok kalıcı olmayacaktır ve sonlanarak, euroyu aşağı çekecektir" dedi.

Euro, dolar karşısında yüzde 0.2 düşüşle 1.3496'a geriledi. Euronun bu ay 1.3422-1.3871 bandında seyretti. Euronun 1999'da başladığından bu yana ortalaması 1.2042 dolar. Nordvig, euronun yıl sonunda 1.30 dolar seviyesini göreceği tahmininde bulundu.

10 yıllık İtalyan tahvillerinin getirisi, ülkenin kemer sıkma politikalarını uygulamayacağına ilişkin endişelerle 9 Kasım'da yüzde 7.48'le rekor kırmıştı.