Advertisement

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in koalisyon hükümetinin kıdemli parlamenterlerinden biri olan Michael Meister, müttefiklerinin ve yatırımcıların piyasadaki kargaşayı gidermek için daha fazlasının yapılması yönündeki çağrılarını reddederek, Almanya'nın bildiğinden şaşmayacağını işaret etti.

Hristiyan Demokrat blokun finans sözcüsü ve parlamentodaki başkan yardımcısı Meister, bugün Berlin'de yaptığı açıklamada, "Çantadan çıkaracak yeni bir bazukamız yok" dedi ve bütçe kısıntıları çağrılarını ve Avrupa Merkez Bankası'nın son para kaynağı olmayacağı yolundaki görüşleri işaret ederek, "İzlediğimiz politikaya bir alternatif görmüyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Almanya, iki yılı aşkın bir süre önce Yunanistan'da başlayan, İrlanda, Portekiz, İtalya ve İspanya'ya sıçradıktan sonra Fransa'yı da tehdit eden borç krizine tepki olarak, Avrupa'nın çabalarını artırmasına direnç gösterme yönünde işaretler yolluyor. Kredi notu "AAA" olan Fransa'nın tahvilllerinin faizleri ile Almanya tahvillerinin faizleri arasındaki farkın, 17 Kasım'da 200 baz puan ile 1990'dan bu yana en yüksek seviyeye çıkmasına karşın, Meister, mevcut politikaların, yeterli zaman verilmesi halinde işleyeceğini söyledi.

Meister, "Piyasalara çok açık bir şekilde, izlemekte olduğumuzun dışında başka bir yol olmadığını söylememeiz gerek ve bu kısa bir süre içinde yapılmalı" dedi ve "Politika yapıcılar türbülans sırasında güçlü durmalı" uyarısında bulundu.

10 yıl vadeli Alman tahvilleri yerine aynı vadede Fransa tahvilleri tutmak için yatırımcıların talep ettiği ekstra faiz 2 baz puan artarak, Frankfurt saati ile 10:57'de 15 baz puana çıktı. Euro ise doalr karşısında yüzde 0.3 yükselerek 1.3524 dolara geldi.