Advertisement

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvillerinin faizi, Avrupa borç krizinin yayılma endişelerinin yatırımcıları güvenli liman varlıklarına yöneltmesinin ardından son altı haftanın en düşük seviyesine yaklaştı.

Beş yıl vadeli ABD Hazine tahvili, Hazine'nin bugün, bu haftaki toplam 99 milyar dolarlık 3 borçlanma ihalesinden ikincisi olan 35 milyar dolarlık satışı öncesi fazla bir değişiklik göstermedi.  Hazine tahvilleri, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in koalisyonunda yer alan kıdemli bir parlamenterin, borç krizini çözme konusunda şimdilerde uygulanan politikalara bir alternatif olmadığını kaydetmesinin ardından kayıplarını geri aldı. İspanya Hazinesi, yeni iktidare gelen Halk Partisi'nin İspanya'nın krizden çıkabilmesi için Avrupa anlaşması gerektiği yönünde görüş bildirmesinin ardından, bugünkü üç aylık bono ihalesinde, Yunanistan ve Portekiz'den daha pahalı satış yaptı.

Societe Generale SA'nın New York ofisinden trader Anthony Cronin, "Çevre piyasalarda daha fazla baskı var" dedi ve "İnsanların bir gözü Avrupa'da ne olduğunda" değerlendirmesinde bulundu.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvillerinin faizi fazla bir değişiklik göstermeyerek, New York saati ile 08:33'te yüzde 1.96 seviyesinde seyrediyordu. Bu kağıdın faizi gün içinde dört baz puan kadar yükselmişti. Kasım 2021!de vadesi dolacak yüzde 2 faizli tahvilin fiyatı ise 100 14/32 seviyesindeydi.

Beş yıl vadeli tahvilin faizi fazla bir değişiklik göstermedi ve yüzde 0.89 seviyesinde kaldı.