Advertisement

Dünya Bankası bugünkü raporunda Çin'in gelecek yıl yüzde 8'den fazla büyüyeceğini ve ülkenin yumuşak inişe ilerlediğini belirtti. Kuruluş, Asya ülkelerinin büyümesinin Avrupa'nın borç krizi konusundaki belirsizlik yüzünden artan risklerle karşı karşıya olduğu uyarısında bulundu.

Çin'de Ekim ayında bakır ithalatı beşinci ayda da arttı. Londra Metal Borsası'nın (LME) Asya'daki bakır stokları ise bu ay yüzde 32 oranında azaldı.

Londra'daki UBS AG'de analist olan Angus Staines, "Çin'in ithalatında yükselişin sürdüğünü, Şanghay ve LME Asya stoklarının ise azaldığını görüyoruz" dedi.

Mart teslim bakır kontratı New York Comex'te yüzde 0.7 yükselerek 3.3435 dolar/lb oldu. Fiyatlar 24 Ekim'den beri en düşük seviyeye indi. 3 ay vadeli bakır LME'de ton başına yüzde 0.8 artarak 7,368 dolardan işlem gördü.

Öte yandan RBC Capitals Markets bugünkü bir raporunda ABD'nin kredi notunun teyit edilmesinin metalde boğa piyasasına neden olduğunu bildirdi.

Londra'da kalay ve çinko fiyatları yükselirken alüminyum fiyatları ise ufak değişim gösterdi. Nikel ve kurşun fiyatları da geriledi.  

Verilere göre, Çin'e yapılan rafien bakır nakliyatı geçen ay 295.341 tona yükseldi. UBS'in tahminine göre 2012'de ülkenin bakır talebi yüzde 8'e çıkabilir.

LME'deki bakır stokları 24 seansta ilk kez yüzde 0.3 artarak 397,075 tona ulaştı. Stoklar bu yılın zirvesini gördüğü 10 Haziran'dan beri yüzde 17 azaldı. Asya'daki stoklar ise 38'inci seansta da düşerek 1998'den beri en uzun süreli düşüşü kaydetti.