Advertisement

20 Kasım'da genel seçimleri kazanan İspanya'daki Halk Partisi'nin Başkan Yardımcısı Maria Dolores de Cospedal, tahvil faizleri yükselmeye devam ederken İspanya'nın borçlarını geri ödeyebileceğinin garanti altına alınabilmesi için, İspanya'nın bir Euro Bölgesi anlaşmasına ihtiyacı olduğunu söyledi.

"Tahvil faizleri yüzde 7'lerde seyrederken, İspanya kendini finanse etmeyi sürdüremez" diyen Cospedal, "bu sebeple, ülkenin borçlarını kurtarması ve garantiyebilmesi için, ortak bir Euro Bölgesi stratejisi, Avrupalı kuruluşlardan gelmek zorunda" ifadelerini kullandı.

Önümüzdeki ayın ikinci yarısında başbakanlık görevini devralacak olan İspanya'daki Halk Partisi'nin Başkanı Mariano Rajoy, dün Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüştü. Rajoy, Merkel'e zorunluluklarını ve sorumluluklarını yerine getirmeye çalışan ülkelere, Avrupalı kuruluşların yardımcı olması gerektiğini söyledi.

10 yıllık İspanyol tahvillerinin borçlanma maliyeti, ikinci gününde de yükselerek yüzde 6.56'ya çıktı. Rajoy, seçimlerin ardından yaptığı konuşmasında İspanyolların zor zamanlardan geçmekte olduğunu söyleyerek, mucizeleri olmadığını belirtti.

Adını vermek istemeyen bir Halk Partisi yetkilisi ise, partinin Avrupa'nın kurtarma mekanizmalarının, Avrupa Merkez Bankası yerine İspanyol tahvillerini satın alması için tam geliştirilmiş olması gerektiğini ifade etti.