Advertisement

Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de üçüncü çeyrek büyümesinin beklentinin altında olması ile kredi kuruluşlarının ülkenin notunu teyit etmesi arasında kalan New York Borsası, kayıplar ve kazançlar arasında gidip geldi.

S&P 500 Endeksi, yüzde 0.4 düşüş kaydetmesinin ardından yüzde 0.2 yükseldi ve 1,195.88 puana çıktı. Endeks son 4 günde yüzde 5.2 gerileyerek, son 2 ayın en uzun süreli düşüşüne işaret etmişti.

Hisse senedi vadelileri, Ticaret Bakanlığı'nın GSYH'nın Temmuz-Eylül döneminde yüzde 2 büyüdüğünü açıklamasının ardından düştü. Beklenti, ABD ekonomisinin 3. çeyrekte yüzde 2.5 büyüdüğü yönündeydi.

Avrupalı liderlerin bölgedeki borç krizini çözmek için ellerindeki seçeneklerin azaldığına ilişkin endişeler sebebiyle Fransız ve İtalyan tahvillerinin getirisi yükseldi. Almanya'da Hristiyan Demokratlar Partisi'nin finans sözcüsü Michael Meister, krizi çözmek için ellerinde mucizevi bir silah bulunmadığını söyledi.

Diğer yandan Fed yetkilileri de borçlanma maliyetlerini daha da düşürmeye ve istihdamı desteklemeye yönelik teşvikler konusunda görüş ayrılığı yaşıyor. Bankanın 1-2 Kasım'daki toplantısının tutanaklarını bugün açıklayacak.

S&P 500 Endeksi'nin dünkü yüzde 1.9'luk düşüşü, endeksi ABD'nin S&P tarafından kredi notunun düşürüldüğü 5 Ağustos sonrasındaki 2 ay dönemindeki seviyelerinin üst sınırının altına geriletti. Not indiriminin ardından görülen rallilerde S&P 500 15 Ağustos'ta 1,204.49; 31 Ağustos'ta 1,218.89 ve 16 Eylül'de 1,216.01 puan seviyelerinden kapanmıştı.