Advertisement

IMF'nin İtalya'ya yardıma koştuğuna dair haberin ardından euro dolar karşısında yükselişe geçti, ETF'deki altın varlıkları rekor kırdı.

Külçe altının onsu yüzde 1.4 kadar artışla 1,707.13 dolardan işlem görürken Singapur'da yerel saatle 9.10'da 1,705.65 dolar oldu.New York Comex'te şubat teslimli altın vadelilerinin onsu yüzde 1.4 artışla 1,711.30 dolara yükseldi.  

"Dolar, son zamanlarda altın fiyatlarında ana faktör olarak boy gösteriyor." diyen National Australia Bank ekonomisti Alexandra Knight "Belirsizlikler sürerken Avrupa üstündeki korku bulutları da kalkmayacak ki bu da daha yüksek altın fiyatları demek." yorumunda bulundu.

La Stampa'da yer alan IMF'nin borç batağındaki İtalya'ya 600 milyar euro (794 dolar) yardımda bulunacağı haberinin ardından euro değer kazandı. Gazetenin kaynak göstermeden sunduğu habere göre yardım İtalya Başbakanı Mario Monti'ye reformlarını uygulayabilmesi için verilecek. 27 kasım pazar günü çıkan haberin ardından IMF, bu sabah haberi yalanlayarak İtalya ile görüşme halinde olmadıklarını açıkladı.

Bloomberg'in derlediği verilere göre ETF'deki altın varlıkları 25 kasım tarihinde 2,350.959 metrik ton ile rekor kırdı. Altın varlıkları eylül ayından beri yüzde 4.6 genişledi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
28 Kasım 2011 Pazartesi, 16:23 Misafir arkadaşlar hayal kurmayın gerçekci olun altın yukselecek olsa bankalar altın satmaya uğraşırmı milleti gazlıyarak avrupadaki bankaları kurtaracaklar altın 1000 dolar olursa onsu şaşırmayın
28 Kasım 2011 Pazartesi, 14:54 Misafir fare kaçar kedi kovalar,kedi kovalar fare kaçar bu altın dolar işi hangi açıdan bakarsanız bakın kedi fare ilşkisine benziyor,burada önemli olan faremi kaçıyor kedimi kovalıyır,kedi ne zaman yorulupta fareyi kovalamaktan vazgeçerse bu işlerde o zaman düzelir:)yinede altında yeni zirveler çok yakın,sabırlı olup beklemek en güzeli
28 Kasım 2011 Pazartesi, 12:33 Misafir rekor kırsa ne fark eder ons u böl dolara çarp hep ayni sonuç çıkıyor altın hep yerinde duruyor