Advertisement

Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya'nın Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Avrupalı hükümetleri euro kurtarma fonunu kuvvetlendirmek için anlaşmaya varmakta sıkıntı çektiğini savundu. Bunun piyasaların sakinleşmesi için temel faktör olduğunu belirten Schaeuble, bütçe disiplinin sıkılaştırılması için anlaşmalarda hızlı bir şekilde değişiklik yapılması gerektiğine dikkat çekti.

Berlin'de Alman ARD televizyonuna röportaj veren Schaeuble, Avrupa Finansal İstikrar Mekanizması'nın (EFSF) son zamanlarda Fransa ya da fonun AAA notuna sahip garantörlerinden daha fazla faiz ödediğini belirterek, Euro Bölgesi'ndeki "güven krizi"nin altını çizdi. Almanya Maliye Bakanı, kararlı çözüm yolunun bütçe disiplini olduğunu, bunun da Avrupa Birliği anlaşmalarında değişikliğin getirdiğini söyledi.

Avrupa Komisyonu'na üye ülkelerin bütçe disiplinine ilişkin veto hakkı verilmesine yönelik bir anlaşma değişikliğinin gerektiğine dikkat çeken Schaeuble, "bunu hızlı bir şekilde yapabilir ve piyasalara euronun istikrarlı olduğu ve olmaya devam edeceği sinyali verebiliriz" dedi.

Avrupa'daki borç krizine ilişkin endişelerin kötüleştiği bir haftanın ardından hükümetlerin finansal piyasaların güvenini geri kazanmaya çalıştığı sırada, Euro Bölgesi Maliye Bakanları da yarın Brüksel'de bir araya gelecek. Toplantının ajandasında, EFSF'nin sorunlu ülkeler için yüzde 20-30 teminatlı tahvil çıkarması gibi konular yer alıyor.