Advertisement

AB liderlerinin 2 günlük zirvesinde alınacak kararlar, borç krizinde itibarı sarsılan ortak para euronun geleceği açısından büyük önem taşıyor.

Avrupa Merkez Bankasının bugün çeyrek puanlık faiz indirimine giderek bankalara para musluğunu sonuna kadar açarken tahvil piyasasına güçlü şekilde gireceği yönünde sinyal vermekten kaçınması AB zirvesinden beklentileri artırdı.

Avrupa Merkez Bankasının borçlu ülkelere sınırlı destek vereceği bir ortamda borç krizini kontrol altına alınabilmesi için Euro Bölgesi'nde bütçe disiplinini güçlendirecek önlemler önem kazanıyor.

Almanya ve Fransa'nın bu doğrultuda hazırladığı önerilerin tartışılacağı zirvede, ortak para bölgesine dahil 17 ülkenin bütçe yapma yetkilerini Brüksel'e devretmeleri için AB antlaşmalarında değişiklik yapılması konusunda uzlaşma aranacak.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, zirve öncesinde yaptığı açıklamada, ''Avrupa hiçbir zaman bu kadar tehlike altında olmamıştı'' derken zirvenin başarısızlığı halinde ikinci bir şans olmadığı uyarısında bulundu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel ise ülkelerin ''ulusal çıkarlarını ve egolarını bir kenara bırakarak'' borç krizine ortak çözüm bulmak zorunda olduklarını söyledi.

Merkel, ''Kimse artık sözlere güvenmiyor çünkü biz çok kere verdiğimiz sözlere uymadık'' dedi.

Merkel ve Sarkozy'nin zirveye sunacakları ortak öneri, bütçe açığı gayri safi yurtiçi hasılalarının yüzde 3'ünü aşan ülkelere otomatik yaptırımlar uygulanmasını gerektiriyor. Bunun için AB anayasasının değiştirilmesi ya da Euro Bölgesi'nde zorunlu olmak üzere isteyen AB üyelerinin yeni bir anlaşma imzalaması öngörülüyor.

Öte yandan AB zirvesinde, borç kriziyle mücadelede kullanılmak üzere merkez bankalarının Uluslararası Para Fonu'na (IMF) kredi açması ve savurgan ülkelerin IMF eliyle terbiye edilmesi üzerinde duruluyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
09 Aralık 2011 Cuma, 02:08 Misafir merkozi kardeşler zirvesinden şu sonuç çıkar:darphaneler 7/24 çalışıp avrupayı paraya boğup maliyeti yeni yetme üyelerin sırtına yükleme olarak çıkar enflasyon 2012 de zaten rekor olur 2013 diye bir yılları da olmaz bunlar şimdi noel arifesindeler ve hepsi körkütük sarhoşlar yeni yılın ocak 2 de onlar için acı günler başlar....!!!!
08 Aralık 2011 Perşembe, 23:17 Misafir ecb faizi indirip bedava para dağıtacaksa bunun anlamı dibe vurduk hadi hep beraber kutlayalım demektir.kesinlikle net sonuç çıkmayacaktır çünkü 'komşumun borcunu neden ben ödeyeyim?'zihniyeti ön planda.ucu merkozy ikilisine de değdiği için her türlü resti çekeceklerdir..
08 Aralık 2011 Perşembe, 21:32 Misafir bu görüşme ne zaman başlayacak acaba????
Kapat