Advertisement

Avrupalı liderler, IMF'ye 200 milyar euro (267 milyar dolar) akıtarak ve Avrupa Merkez Bankası taleplerini bütçe açığına karşı kurallar konusunda yönlendirerek borç krizi ile savaşmak adına önemli bir adım attılar.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi ile anlaşma sağlayan Avrupalı liderler ayrıca yeni bir "finansal anlaşma" ile doğabilecek yeni borçların önünü alırken 500 milyar euroluk kurtarma fonunun da başlangıcını hızlandırma konusunda mutabık oldular.

Liderlerin Brüksel'de 12 saat süren toplantısının ardından basın mensuplarına konuşan AMB Başkanı Draghi, "Bu kararlar euro bölgesinin üyeleri için oldukça verimli oldu ve aynı zamanda euro bölgesi ülkelerinde daha disiplinli ekonomi politikası ve iyi bir finansal anlaşma için esas olacaktır." açıklamasında bulundu.

Bu haberle piyasaların rahat bir nefes alması beklenirken bunun yanında anlaşmada yola 27 ülkeyle değil 17 ülkeyle devam edilecek. İngiltere ve Macaristan'ın ayak diremesi ile AMB Başkanı Draghi'nin "Sonsuza dek tahvil alımına devam edemeyiz" açıklaması anlaşmanın üzerine düşen gölgeler oldu.

Avrupalı liderler; şu an İtalya ve İspanya'yı da korkutan 2 yıllık kriz mücadelesinde bir yandan da ekonomik, politik ve yasal baskılar  labirentinden çıkmaya çalışıyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
09 Aralık 2011 Cuma, 14:39 Misafir arkadaşım sen yükselişi yakalamışsın demekki .milletde bu kaydırak dönemlerinden psikoloji diye bir şey kalmadı .
09 Aralık 2011 Cuma, 14:12 Misafir avrupanın bölünme seyrinin başlangıcı .hayırlı uğurlu olsun .2 kutuba hazır olun ..
09 Aralık 2011 Cuma, 13:23 Misafir bıraksınlar bu işleri 2 haftadır anlaşmaya vardılar dıye cıkan spekulasyonlar yuzunden eur-usd parıtesı yukselıse gectı