Advertisement

Tokyo Borsası, Avrupa Merkez Bankası'nın tahvil alımlarını artıracağına yönelik spekülasyonları ortadan kaldırmasının ardından geriledi ve Nikkei 225 Endeksi son 2 yılın en sert düşüşünü kaydetti.

Japonya'nın piyasa değeri bakımından en büyük 3. bankası Mizuho Financial Group Inc. yüzde 1.9 değer kaybetti. Satışlarının yüzde 20'sini Avrupa'da gerçekleştiren tüketici elektronikleri üreticisi Sony Corp. yüzde 3.3 geriledi. Kawasaki Kisen Kaisha Ltd., Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities Co.'nun taşıma şirketinin hedef fiyatını indirmesinin ardından yüzde 5.4 düştü.

Avrupa Merkez Bankası'ndan gelen açıklamaların, Avrupa'daki sorunların kolay çözülmeyeceğine işaret ettiğini söyleyen Tokyo'daki Nomura Holdings Inc.'in kıdemli stratejistlerinden Juichi Wako, "piyasanın beklediği en iyi senaryo, AMB'nin hazine tahvili alımlarını genişletmesi ve Avrupa Birliği'nin de finansal düzenlemeleri sıkılaştırma konusunda anlaşmasıydı" dedi.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.5 düşüşle 8,536.46 puana geriledi ve 24 Kasım'dan bu yana en sert kaybına işaret etti. Topix Endeksi de yüzde 0.9 kayıpla 738.12 puana düştü. Hisse senetleri, Avrupalı liderlerin AB Zirvesi'nde mali birlik konusunda ilerleme kaydettiğine yönelik sinyallerin etkisiyle geçici olarak kayıplarını azalttı. Topix Endeks bu haftayı yüzde 0.8 aşağıda kapadı.

"Almanya'nın muhalefeti sebebiyle, anlaşmaların bozulması türünde bir kötü durum senaryosu önlenmiş gibi görünüyor" diyen Tokyo'dali Daiwa Securities Capital Markets Co.'nun genel müdürü Kazuhiro Takahashi, ancak yine de henüz çok fazla iyimser olacak bir gelişmenin görülmediğini söyledi.