Advertisement

Avrupalı liderlerin borç krizi salgınını önlemek adına attıkları adımı yeterince olumlu bulmayan petrol eylül ayından beri en büyük haftalık düşüşe yöneldi.

Petrol vadelileri dün 3 haftanın en büyük düşüşünü gösterdikten sonra bugün yüzde 1.2 geriledi. Brüksel'de buluşan Avrupalı liderler borç krizini yatıştırmak adına anlaşmaya varırken 27 üye ülkenin hepsini anlaşmaya dahil edemediler. Dünyanın en büyük petrol üreticisi Suudi Arabistan'ın Petrol Bakanı Ali El-Naimi, 14 aralıkta topalancak olan OPEC için yeni bir üretim kotası üzerinde anlaşmak için telaş etmeey gerek olmadığını söyledi.

"Avrupa tüm bu risk piyasalarının yönünü belirliyor." diyen CMC Markets baş analisti Ric Spooner,  "Bu durumun  tüm emtia piyasaları için olası yansıması eğer biz zayıf güven seviyeleri ile devam edeceksek bu dünya talebinde olumsuz algılanacaktır ve fiyatları yumuşatır, şeklinde olacaktır." yorumunda bulundu.

NYMEX elektronik işlemlerdeki ocak teslimli ham petrolün varili 75 sent düşüşle 97.59 dolar olurken Singapur'da ise yerel saatle 13.35'te 98.01 dolardan işlem gördü. Kontrat, dün son üç haftanın en büyük günlük düşüşünü göstererek 2.15 dolar kayıpla 98.34 dolara geriledi. Fiyatlar bu hafta yüzde 2.9 düştü.

Londra merkezli ICE Vadeli İşlemler Avrupa Borsası'ndaki ocak teslimli brent petrolün varili 57 sent düşüşle 107.54 dolardan işlem gördü. Avrupalı kontratın Batı teksas'ın kontratına farkı 9.53 dolar oldu.