Advertisement

Çin'de yavaşlayan büyümenin kazançlara zarar vereceğine ilişkin endişenin, son 14 ayın en düşük seviyesine gerileyen enflasyon raporunu gölgelemesinin sonucunda Çin Borsası geri adım attı. Şanghay Bileşik Endeksi, Mart 2009'dan bu yana en düşük seviyesini kaydetti.

Jiangxi Copper Co. ve Tongling Nonferrous Metals Group Co., sanayi üretiminin son 2 yılın en düşük hızında büyümesi ve Avrupa Merkez Bankası'nın daha fazla tahvil almayacağının sinyalini vermesiyle, emtia üreticilerindeki düşüşe öncülük etti. China Vanke Co. ve Poly Real Estate Group Co., enflasyonun Kasım'da son 14 ayın en düşük seviyesine gerilemesi ve bunun bankaların kredi sıkılaştırmalarını gevşeteceği düşüncesiyle imar şirketlerindeki kazançlara öncü oldu.

Politikacıların ekonomik yavaşlamadan ötürü, kademeli olarak gevşemeye gideceğini söyleyen Shanghai River Fund Management Co.'nun genel müdürü Zhang Ling, buna rağmen yatırımcıların ekonominin önümüzdeki yıl daha da kötüleyeceğinden endişe duyduğunu, bunun alımları ertelediğini belirtti.

Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.6 düşüşle 2,315.10 puana geriledi ve 25 Mart 2009'dan bu yana en düşük seviyesinden kapandı. Böylece endeks, 5. haftasını da ekside kapamış oldu. CSI 300 Endeksi yüzde 0.8 kayıpla 2,505.21 puana ve ABD'de en çok işlem gören Çin şirketleri endeksi Bloomberg China-US 55 Endeksi de yüzde 2 geriledi.

Çin'de resmi kaynaklardan yapılan açıklamayagöre, sanayi üretimi Kasım ayında yüzde 12.4 artışla Ağustos 2009'dan bu yana en düşük hızında büyümeye işaret etti. Beklenti, sanayi üretiminin yüzde 12.6 artacağı yönündeydi. Çin'de  perakende satışlar geçtiğimiz ay yüzde 17.3 yükselirken, yılın ilk 11 ayındaki sabit varlık yatırımları da yüzde 24.5 arttı.