Advertisement

Euro Bölgesi'ndeki borç krizinin Asya'nın ekonomik büyümesini de yavaşlatmaya başladığına yönelik sinyallerin etkisiyle Asya paraları bu hafta Hindistan rupisi ve Güney Kore wonu öncülüğünde değer kaybetti.

Avrupalı liderlerin krizin kontrol altına alınması ve finansal piyasaları yatıştırılmasına yardımcı olacak yeni pakette anlaşamayacaklarına ilişkin endişelerin etkisiyle, Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi yüzde 0.7 ve MSCI Asya-Pasifik endeksi yüzde 2.5 geriledi. Malezya'da ihracat büyümesi Ekim ayında yavaşlarken, Japonya'da da ekonomi önceki çeyrekte ilk tahminlerin altında büyüdü.

Risk iştahının kapalı olduğunu ve gelişen piyasalar para birimlerinin baskı altında olduğunu belirten Tokyo'daki Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ Ltd.'ın kıdemli analistlerinden Minori Uchida, küresel yavaşlamaya ilişkin endişelerin bulunduğuna dikkat çekti.

Hindistan rupisi bu hafta ABD doları karşısında yüzde 2.1 değer kaybederek 52.2763 seviyesine, Güney Kore wonu da yüzde 1.4 düşüşle 1,147.80 seviyesine geriledi. Malezya ringgiti yüzde 1.2 zayıflayarak 3.1580'den ve Endonezya rupisi de yüzde 0.5 kayıpla 9,098'den işlem gördü.

Bu hafta Asya'dan gelen diğer olumsuz ekonomik veriler arasında Tayland'da son 10 yılın en düşük seviyesine gerileyen Tüketici Güveni ve Tayvan'da son 2 yılın en düşük hızında gerçekleşen ihracat büyümesi de yer aldı.