Advertisement

Nobel ödüllü ekonomist Christopher A. Sims, Avrupa'nın euroyu koruması gerektiğini ve para birliğinin işlemesinin önündeki yegane engelin daha iyi bir mali koordinasyon olmaması olduğunu kaydetti.

Thomas J. Sargent ile birlikte Ekim ayında kazandığı açıklanan Nobel ödülünün törenine katılmak için Stokholm'de bulunan Sims, dün yaptığı değerlendiremede, "Doğru bir mali birlik olması gerekiyor. Bu bir çeşit, Euro Bölgesi çapında bir vergi enstrümanı anlamına geliyor. Euro tahvilleri olmalı" dedi.

Avrupa liderleri, şimdi artık kıtanın büyük ekonomilerinin "AAA" olan kredi notunu tehdit eden borç krizinin yayılmasını önlemek için Brüksel'de bir kez daha biraraya geldi. Görüşmeler sonucu, daha sıkı bütçe açığı karşıtı kurallara ilişkin taahhütler ve bölgenin kriz ile mücadele fonuna ilave 200 milyar euro (267 milyar dolar) sağlanması yönünde adımlar çıktı. Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa'nın, "tüm euro ülkeleri için bir borç frenini" içeren "yeni bir mali birlik" ortaya çıkaracağını kaydetti.

Sims, "Sanki kültürler ve ekonomiler o kadar farklıymış gibi, bunları birleştirmeye uğraşmayı düşünmek hataymış gibi konuşan insanlar var" dedi ve "Yegane hata, merkezi mali otorite olmaksızın bir parasal birliğe ulaşmayı düşünmek. Eğer bu ikisi biraraya getirilirse, Avrupa için büyük bir avantaj olacağını düşünüyorum" değerlendirmesinde bulundu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
09 Aralık 2011 Cuma, 11:54 Misafir küçük ilkeler için ab üyeliği ancak siyasi birlik olarak kalmalı, derhal avrodan çıkarak kendi paralarına dönmeliler... aksi takdirde sadece bir isimden ibaret kalacaklar.