Advertisement

Japon finansal kuruluşu Ueda Harlow Ltd.'ın teknik analizine göre, euro, yen karşısında en erken önümüzdeki hafta olmak üzere, son 10 yılın en düşük seviyesine gerileyebilir.

Tokyo'daki Ueda Harlow'un kıdemli para birimi analistlerinden Toshiya Yamauchi, euronun günlük ichimoku tablolarındaki konversiyon çizgisinin altına düşmesi halinde, yen karşısında daha da zayıflayacağını öngördü. Yamauchi,  geriden takip eden çizginin, taban seviyesi euronun her günün  kapanışını gösteren bulut ve mum bölgesinin altında hareket etmesinin aynı zamanda euroda düşüşün sinyalini verdiğini belirtti.

Euronun önce 25 Kasım'daki düşüğü 102.49 yen seviyesine, ardından da 4 Ekim'deki düşüğü olan 100.76 seviyesine gerileme ihtimalinin yüksek olduğunu söyleyen Yamauchi, bu seviyelerin, AB zirvesinin sonuçlarına bağlı olarak, bir hafta içinde kaydedilebileceğine dikkat çekti.

Euro, bugün yen karşısında 103.69 düzeyinden işlem gördü. Yamauchi, euronun 4 Ekim'de kaydetmiş olduğu ve Haziran 2001'den bu yana en düşük seviyesine işaret eden 100.76 yen düzeyine gerilemesi hâlinde, 100 yenlik "psikolojik" seviyenin de görünür kılınmaya başlayacağını söyledi.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi dün faizlerde 25 baz puanlık indirime gitti ve politika faizini yeniden yüzde 1'le rekor düşük seviyeye çekti. Draghi, diğer yanda bankalara 3 yıl boyunca sınırsız kredi sağlanması için harekete geçti ve AMB'nin hazine tahvili alımlarını artıracağına yönelik spekülasyonları ortadan kaldırdı.

Avrupa Birliği liderleri dün Brüksel'de borç krizini görüşmek üzere 2 gün sürecek toplantısına başladı.