Advertisement

İtalya tahvilleri, Avrupalı liderlerin bölgedeki borç sorununu bitirmeye yönelik çabalarının yeteriz kalabileceği endişelerine bağlı olarak değer kaybetti ve diğer yüksek faizli ülke tahvillerine gelen satışlara öncülük etti.

10 yıl vadeli İtalyan tahvilleri, Avrupalı liderlerin, Avrupa İstikrar Mekanizması olarak adlandırılan daimi kurtarma fonunun bankacılık lisansı almayacağını açıklaması sonrası, bu fonun gücünün düşeceiğne bağlı endişelerle değer kayıplarını üçüncü güne de taşıdı. Liderler zirvesinden çıkan anlaşma ayrıca, planlanan 500 milyar euroluk (665 milyar dolar) kurtarma fonunun başlangıcının hızlandırılması ve tahvil sahiplerinin zararları paylaşmasına yönelik önerileri yumuşatılmasını içeriyor. Bu gelişmelerle birlikte, İspanya ve Belçik borçlanma kağıtlarının da değeri düştü.

Londra'da Monument Securities'ten sabit getirili menkul kıymetler stratejisti Marc Ostwald, "Piyasalar bu tedbirlerin yeterli olduğuna ikna olmuş değil, yanıtlanmamış çok fazla soru var dedi ve "İtalyan tahvillerinden dünkü çıkışlar bugüne de yansıyacak ve Alman tahvil piyasasında ılımlı bir alım olacak" değerlendirmesinde bulundu.

10 yıl vadeli İtalyan tahvillerinin faizi 13 baz puan ya da 0.13 yüzde puanı yükselerek, Londra saati ile 08:18'de yüzde 6.59'a çıktı. Eylül 2021'de vadesi dolacak yüzde 4.75 faizli tahvilin fiyatı 0.855 ya da 1,000 euro nominal değerli beher kağıt için 8.55 euro düşerek 87.615'e indi. Beş yıl vadeli İtalyan tahvilinin faizi 1 Aralık'tan bu yana ilk kez yüzde 7'nin üzerine çıktı.