Advertisement

Gelişen piyasa hisse senetleri, Çin ve Kore ekonomilerindeki yavaşlama işaretlerinin, Avrupa liderlerinin krizle mücadeleye yönelik yollar konusunda anlaşmaya varmalarının iyimserliğini gidermesinin ardından değer kaybetti. Gösterge endeks iki haftayı aşkın sürenin en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 2 düşerek, Singapur saati ile 10:10'da 928.4 puana indi. Endeks böylelikle 23 Kasım'dan bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi. Endeks bu hafta yüzde 3.6 düştü. Hong Kong'da işlem gören Çin hisselerini içeren Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde 2 geriledi. Rusya'da dolar bazında RTS Endeksi, petrol fiyatlarındaki hızlı düşüşün etkisi ile yüzde 3.7 geriledi ve dünyada en hızlı düşüşü gösteren endeks oldu.

Çin'de sanayi üretimi Kasım ayında son iki yılın en yavaş büyümesini gösterdi, Güney Kore'de ekonomik büyümenin, bu yılki yüzde 3.8 seviyesinden gelecek yıl yüzde 3.7'ye inmesi bekleniyor. Hisse senetleri, Avrupa Birliği ülkelerinin, borç krizine son vermek için, krizle mücadele fonuna 200 milyar euro (267 milyar dolar) eklemeleri ve bütçe açıklarını önlemeye yönelik kuralları sıkılaştırma tahhütlerine karşın değer kaybetti.

Hong Kong'da JPMorgan Chase & Co.'dan Asya ve gelişen piyasalar stratejisti Adrian Mowat, "Çin ekonomisi gelecek yıl piyasanın beklediğinden çok daha fazla yavaşlayacak" dedi ve "Avrupa volatilite yaratmaya devam edecek, ancak muhtemelen piyasaların yönünü belirlemeye devam edecek" değerlendirmesinde bulundu.

ABD, Avrupa ve Çin ekonomilerinin yavaşlama işareti verdiği bu ortamda, MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi bu yıl yüzde 19 düşerken gelişmiş piyasaların hisselerini içeren MSCI Dünya Endeksi ise yüzde 8.5 kaybetti.  Gelişen piyasa endeksindeki şirketlerin piyasa değerlerinin toplamı, bu şriketlerin tahmini karlarının toplamının 9.6 katı seviyesinde. Bu oranın dört yıllık ortalaması 12.2 seviyesinde.