Advertisement

Avrupalı liderlerin ekonomik önlemlerinin büyümedeki yavaşlama endişelerini hafifletmemesi petrol fiyatlarını geriletti. Emtia, Eylül'den beri en büyük haftalık kaybına ilerledi.

Euro bölgesi liderleri borç krizini çözmek için tüm AB'nin uyması gereken bir anlaşma değişikliğine gidilmesinde anlaşmaya varamazken Batı Teksas tipi petrol yüzde 2.5 değer kaybetti. Öte yandan bugün açıklanan verilere göre Çin'de geçen ay sanayi üretimi yavaşladı. Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı Suudi Arabistan ise OPEC'in gelecek haftaki toplantısında yeni üretim kotaları konusunda anlaşmakta "acelesi olmadığını" açıkladı.

Londra'daki Standard Bank'ta stratejist olan James Zhang, "Detaylar piyasaları hareketlendirmek konusunda başarılı olamadı. Euro bölgesinde gelecek yıl da krizin devam etmesini bekliyoruz" ifadesini kullandı.

Ocak teslim ham petrolün varil fiyatı Nymex'te 12 sent yükseldi ve 98.46 dolar oldu. Fiyatlar 23 Eylül'de son eren haftadan beri en büyük haftalık kayba ilerledi. Vadeli kontratlar 2010'da yüzde 15 yükselirken bu yıl ise yüzde 8 değer kazandı.

Ocak teslim Brent tipi petrol ise ICE Futures Europe'ta 27 sentlik artışla varil başına 108.38 dolar oldu. Avrupa'nın gösterge kontratı New York petrolüne oranla 9.94 dolar prim yaptı.