Advertisement

ABD hisseleri, Avrupalı liderlerin bölgedeki borç krizini kontrol altına almak üzere kurtarma fonunun genişletilmesi ve bütçe kurallarının sıkılaştırılması konularında uzlaşmaya varmasının ardından yükseldi. Standard&Poor's 500 Endeksi, böylece bu haftaki kayıplarını azalttı.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.3 kazançla 1,238.15 puana yükseldi. Avrupa Merkez Bankası'nın tahvil alımlarının artırılacağına yönelik spekülasyonu ortadan kaldırmasının ardından dün yüzde 2.1 düşüş kaydeden S&P 500 endeksi, bu hafta yüzde 0.8 aşağıda seyrediyor.

Avrupalı liderlerin durumu netleştirmek için zamanları olduğunu söyleyen Raymond James&Associates'ın baş yatırım stratejisti Jeffrey Saut, "AMB'nin şu anda bankalara daha fazla likidite desteği sağlamak için tam teçhizata sahip ve bir nebze borç kriziyle bankacılık krizini birbirinden ayırdılar" dedi.

Önceki geceki Brüksel'de toplantılarla geçiren Avrupalı liderler, krizle mücadele kasalarına 200 milyar euro ekleme kararı aldı ve bütçe açığı kurallarını sıkılaştırdı. Liderler, ilerideki borç sorunlarını önlemek üzere mali sözleşmenin taslağı üzerinde çalışmaya başladı ve 500 milyar euroluk kurtarma fonunun başlatılmasını hızlandırma kararı aldı. Gelişmeleri, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi "çok iyi bir sonuç" olarak değerlendirdi.