Advertisement

Euro Bölgesi ülkelerinin kredi notunun indirilebileceğine yönelik spekülasyonun etkisiyle gelişen piyasa hisseleri dördüncü gününde de değer kaybetti ve MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi 2 haftanın en düşük seviyesini kaydetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.6 kayıpla 919.21 puana gerileyerek 29 Kasım'dan bu yana en düşük kapanışına yöneldi. Güney Kore Kospi Endeksi, Morgan Stanley'nin ülkenin hisse senedi tavsiyesini "yüksek ağırlık"tan, "eşit ağırlık" seviyesine indirmesinin ardından yüzde 1.9 düştü. Şanghay Bileşik Endeksi de yüzde 1.9 kayıpla son 2 yılın en düşük seviyesine işaret etti. Micex Endeksi dün yüzde 3.3 düşüş kaydetmesinin ardından bugün yüzde 1.5 sıçradı.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's düni geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen Avrupa Birliği Zirvesi'nin çok az ilerlemeye işaret ettiğini ve ülkelerin not indirimi riskini azaltmadını söyledi. Moody's'in ardından diğer bir kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings de kapsamlı bir çözümün henüz sunulmadığını savunarak, bölge için ciddi ekonomik yavaşlama öngördü.

ABD Merkez Bankası Fed bugün toplanacak. Bankanın politika faizini değiştirmeden yine yüzde 0-0.25 aralığında bırakması bekleniyor.

Küresel piyasaların hâlâ daha AB zirvesinde alınan kararları sindirmeye çalıştığını söyleyen Moskova'daki UralSib Capital'in analistlerinden Leonid Slipchenko, piyasaların bugün Fed'in kararlarına odaklanacağını söyledi. Slipchenko, bazı piyasa oyuncularının Fed'in daha fazla parasal genişleme açıklayacağı beklentisinde olduğunu, ancak FOMC toplantısından böyle bir açıklanması çok fazla beklemediğini belirtti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
13 Aralık 2011 Salı, 16:05 Misafir yarasın..