Advertisement

İspanya Kralı Juan Carlos, Kraliyet Sarayı'nda siyasi liderlere verdiği yemekte yaptığı konuşmada, ''İspanya'yı çok zor günler bekliyor'' uyarısında bulundu. Gündemin öncelikli konularının işsizlik ve terörizme karşı mücadele olacağına işaret eden Kral Juan Carlos ekonomik krize rağmen ''işsizliğe karşı verilecek savaşın kazanılmak zorunda olduğunu'' vurguladı.

İspanya Kralı yemeği, İspanya'da muhafazakar sağ görüşlü Halk Partisi'nin (PP) zaferi ile sonuçlanan 20 Kasım genel seçimleri sonrasında oluşan yeni meclis ve senatonun işbaşı yaparken bir önceki Zapatero hükümetine hizmetlerinden dolayı teşekkür etmek münasebetiyle verdi.

Tek başına iktidarı yakalayan PP'nin meclis ve senato başkanlığı için aday gösterdiği isimler seçildi, Meclis Başkanı Jesus Posada, Senato Başkanı ise Pio-Garcia Escudero oldu.

PP lideri ve İspanya'nın yeni başbakanı olacak Mariano Rajoy, Meclis ve Senato başkanlığı için tüm siyasi partilerle uyumlu olabilecek isimleri seçerken, yeni Meclis Başkanı Rosada ilk konuşmasında ''Vatandaşlar bizden verimli bir çaba göstermemizi bekliyor''dedi. İspanya'da yeni PP hükümetinin, gelecek hafta bakanlarını açıklayıp, Noel tatilinden önce yemin edip görevlerine başlamaları öngörülüyor.Öte yandan İspanya'da diktatör Franco rejiminin kurbanlarının oluşturduğu dernek, yeni açılan meclisten ''Franco rejiminin ve o dönemde bunu teşvik edenlerin kınanmasını'' istedi. Dernek üyeleri ayrıca, Franco rejiminin hayatta olmayan suçlularına karşı soruşturma açtığı için yargıç Baltasar Garzon hakkında açılan davayı da eleştirdiler. Garzon'un davasının gelecek 24 Ocak tarihinde başlaması öngörülüyor.