Advertisement

Fed'in beklentilerin aksine büyümeyi desteklemek adına yeni hiçbir araç açıklamamasının ardından bakır üst üste üçüncü gün düşüşle iki haftanın düşüğüne geriledi. Bakır kan kaybında ayrıca Avrupa'dan çözümcül hiçbir karar açıkmamasının endüstriyel metallerin talebini de baltalayacağı endişesi de pay sahibi.

Londra Metal Borsası'nda işlem gören üç ay vadeli bakırın metrik tonu yüzde 1.4 kadar düşüşle 30 kasımdan beri en düşük seviye olan 7,492.50 dolara gerilerken Tokyo'da ise yerel saatle 13.53'te 7,532.50 dolardan işlem gördü. New York Comex'te mart teslimli kontratın poundu yüzde 0.7 gerileyerek 3.417 dolar oldu. Şangay Vadeli İşlemler Borsası'ndaki şubat teslimli bakırın tonu yüzde yüzde 0.6 düşüşle 55,780 yuana (8,756 dolar) geriledi.

ABD perakende satışlarının dün beş ayın en yavaş yükselişi göstermesinin ardından Asya hisse senetleri düşüşünü ikinci güne taşıdı. Euro ise dolar karşısında 11 ayın düşüğünden işlem görüyor.Avrupa'nın borç sorununun kötüleşmesiyle bakır bu yıl yüzde 22 değer kaybetti. Alman Şansölye Angela Merkel Avrupa'nın dahili kurtarma mekanizmasının üst limitinin artırılmasını reddettiğini açıkladı.

"Yatırımcı Avrpa'nın borç sorunu ve Fed'e odaklanmayı sürüdürüyor." diyen Korea Exchange Bank Futures kıdemli traderı Hwang Il Doo, "LME stoklarındaki düşüş bakır fiyatlarını yukarı iterken alüminyum da yükselen petrol fiyatlarından destek görecektir." yorumunda bulundu.

ABD Merkez Bankası Fed, dün faiz oranlarını değiştirmeyerek sabit bırakırken faiz toplantısından da ekonomiyi destekleme konusunda yeni bir karar çıkmadı. Böylece, banka, faiz oranlarını Aralık 2008'den bu yana değiştirmemiş oldu.

Fed, toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, küresel büyüme yavaşlarken ABD ekonomisinin ılımlı şekilde büyüdüğünü belirtti. Fed üst üste iki oturumunda küresel finans piyasalarının ekonomik görünümdeki aşağı yönlü riskler sebebiyle gerildiğini vurguluyor.