Advertisement

Fed'in dünkü toplantısında ABD ekonomisini desteklemeye yönelik adım atmaması CDS'leri artırırken, Asya hisse senetleri düşüşünü ikinci güne taşıdı ve petrol değer kaybetti. Mart vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı, endeksin dün yüzde 0.9 düşmesinin ardından yüzde 0.2 arttı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 13:16'da yüzde 0.6 aşağıda seyrediyordu. Japonya dışında yatırım yapılabilir kredi notuna sahip 40 finans kuruluşunun CDS'lerini içeren Markit iTraxx Asia Endeksi son iki haftanın en yüksek seviyesinde kapatmaya hazırlanıyor. Petrol yüzde 0.3 gerilerken, altın yaklaşık sekiz haftanın en düşük seviyesinden sıçradı. Euro dolar karşısında, dün son 11 ayın en düşük seviyesine inmesinin ardından fazla bir değişiklik göstermeyerek 1.3033 dolar seviyesinde kaldı.

Fed politika yapıcıları dünkü toplantıda, ABD'nin küresel ekonomideki yavaşlamaya karşın büyümesini sürdürdüğünü kaydettiler. Bu durum, Fed'in QE3 ya da parasal genişleme olarak bilinen üçüncü bir varlık alım programı açıklamasını bekleyen yatırımcılarda hayalkırıklığı yarattı. İtalya ve Almanya bugün toplam 8 milyar euroluk (10.4 milyar dolar) borçlanma kağıdı satacak. Öte yandan, bugün açıklancak olan veriler Çin'de yavaşlama olacağını gösterebilir.

Singapur'da Schroders Plc'den fon yöneticisi Lee King Fuei, "Bu piyasada aşağı yönde daha da potansiyel taşıyor" dedi ve "2008'dekiyle karşılaştırıldığında,bu krizin boyutu, ülke riskini de içerdiği için, daha büyük. Politika yapıcılar muhtemelen para ve maliye politikası seçeneklerini tükettiler ve cephaneleri bitiyor" değerlendirmesinde bulundu.