Advertisement

Çin hisse senetleri, öncü bir ekonomik göstergenin ekonomik yavaşlamanın daha da kötüleşeceğini işaret etmesinin ardından düşüşünü sürdürdü. Bu hareket sonucu, gösterge endeks Mart 2009'dan bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Anhui Conch Cement Co., Conference Board'un açıkladığı endeksin Ekim ayında düşmesinin ardından, sanayi şirketlerindeki düşüşlere öncülük etti. Ülkenin en büyük gayrımenkul geliştirme şirketi China Vanke Co., Xinhua haber ajansının, hükümetin emlak piyasasındaki "sıkı" duruşunun süreceğini kaydetmesinin ardından yüzde 1.4 düştü. Huaneng Power International Inc., UOB-Kay Hian Ltd.'nin eelektrik şirketlerinin hisselerinin pozitife döndüğünü belirtmesinin ardından son iki ayın en hızlı yükselişini gerçekleştirdi.

Fransa'nın en büyük bankası BNP Paribas SA'nın Şanghay ofisinden Çin araştırma müdürü Dorris Chen, "Hisse senetlerinin ilk çeyreğe girerken daha da düşmesini bekliyoruz" dedi ve "Dış ortam kötü. Çin'in ekonmisi de endişe kaynağı" değerlendirmesinde bulundu.

Şanghay Bileşik Endeksi 10.42 puan ya da yüzde 0.5 düşerek, yerel saatle 13:42'de 2,238.17 puana geriledi ve endeks bu hareketle, düşüşünü beşinci güne taşıyarak Mart 2009'dan bu yana en düşük kapanışını yapmaya hazırlanıyor. Endekste, düşen bir hisse karşılığı üç hisse senedi değer kazandı. CSI 300 Endeksi yüzde 0.5 düşerek 2,409.76 puana geriledi. ABD'de işlem gören en aktif Çin hisselerini içeren Bloomberg China-US 55 Endeksi dün New York'ta yüzde 0.7 geriledi.

Şanghay Bileşik Endeksi bu ay, ekonomideki yavaşlamanın olumsuz etkisinin, merkez bankasının 30 Kasım'da bankalara uyguladığı zorunlu karşılık oranını üç sene sonra düşürmesinin olumlu etkisini gidermesinin etkisiyle yüzde 3.8 geriledi. Endeks 2011 yılında ise, merkez bankasının para politikasını sıkılaştırma yönünde attığı adımlarla birlikte, yüzde 20 düşerek, geçen yılki yüzde 14'lük düşüşünü geçti.