Advertisement

Ekonomist Dennis Gartman'a göre altın ayı piyasasına giriyorken külçe pozisyonlarını nakte çevirmek isteyen piyasa oyuncuları sebebiyle de altının onsunun 1475 doların altını görmesi çok kolay. Eylülün başında 1,921.15 dolar rekorunu kıran altının onsu sert bir şekilde yakın zamanda 1.650 doları gördü.

"Gerçek bir ayı piyasası başlarken boğa piyasasının ölümüne şahitlik ediyoruz." diyen Gartman, "Eylülün başından beri altın yeni bir yükseliş yakalayamadı. Her bir yükseliş bir önceki yükselişin altında kaldı ve Çin'in geçtiğimiz haftalarda agresif altın alımları yapmasını beklemiyor oluşumuza rağmen şu an biz de yeni ara düşüşün bir önceki düşüşün altında kaldığını görüyoruz." açıklamasında bulundu. 2011 yılının ilk 10 ayında Hong Kong'tan Çin'e giren toplan altın miktarı 286.8 tona ulaşırken bu rakam bir yıl önceki rakamı 3'ten fazlasına katladı. Bu alımların altın fiyatlarını uçurması beklenirken altın derinlere daldı.

"Traderılığın en eski kurallarından biridir: Yükseliş haberlerine cevap vermeyen ya da veremeyen bir piyasa boğa piyasası değil ayı piyasasıdır." diyen Gartman, "Bu haber tamamen bir boğa piyasası haberiydi fakat ayı piyasasıymış gibi tepki geldi." yorumunda bulundu.

Gartman, altına geçtiğimiz haftalarda verilen psikolojik zarar ve hazırlıksız yakalanılan long pozisyonlar sebebiyle toptan satışların gerçekleşebileceğini düşünüyor. Gartman'a göre altının söz konusu seviyelere düşmesi çok fazla zaman almayacak.

BU HABERE YORUM YAZ
 
18 Aralık 2011 Pazar, 11:11 Misafir altın düşüşüne devam ediyor. çok açık. günlük yatırıp yapılmaz altında bir stratejiniz yoksa işlem yapmayın. altın düşecek. şimdi yorum yapıyorsunz. düşmeyecek diye bir hata sonra bakarsınız çakılmış diplere. anlamıyorsan yatırım yapmayacaksın. yok o şunu dedi tersi olur çıkar bırakın bu yorumları . altın yaptı yapacağını . şu an rezerv olrak dolar görünüyor. altın düşücü. hiç bir şey bilmiyorsanız paranız cebinizde kalsın.
17 Aralık 2011 Cumartesi, 23:44 Misafir tl bazında 90 nın altına düşmez. bu düşüler alım için uygun fırsattır. speklerin istediği fiyata gelince yüklü alımlar başlayacak ve yükselecektir. 2012 nin ilk yarısı biterken tel bazında 110 rakamlara geleceğini düşünüyorum. sabredin. altın uzun vadede hiçbir zaman değer kaybetmezç
15 Aralık 2011 Perşembe, 11:52 Misafir altın çıkacaktır noktaaaa