Advertisement

Euro Bölgesi'ndeki borç krizinin çözümden uzakta olduğuna dair endişelerin etkisiyle Avrupa ülkelerinin tahvil ihraçlarını hazırlanması, euroyu aşağı çekti. Euro, dolar karşısında 11 ayın en düşüğünün yüzde 0.2 uzağında seyretti.

ABD Merkez Bankası Fed'in, ABD ekonomisinin büyümesini sürdürdüğünü belirterek, faizlerin daha da düşürülmesine yönelik adımlardan kaçınması sonucunda Fed'in doları değersizleştirdiğine yönelik endişeler gevşedi ve dolar 16 önemli para biriminin çoğunluğu karşısında dün kaydetmiş olduğu kazançlara tutundu. Asya Borsalarındaki düşüşün güvenli varlık talebini artırmasının ardından Japon yeni, euro karşısında son 2 ayın en yüksek seviyesine yaklaştı.

Euroda olumlu bir senaryoyu görmenin zor olduğunu belirten Tokyo'daki Gaitame.com Research Institute Ltd.'ın analistlerinden Kumiko Gervaise, tahvil ihalelerinden gelecek kötü haberlerin de eurodaki satışları artırdığını söyledi.

Dün 1.3009 seviyesinden dolar karşısında 12 Ocak'tan bu yana en düşük değerini kaydetmiş olan euro, bugün 1.3033'te seyrediyor. Yen, euro karşısında 101.68'den 101.61'e yükseldi. Japon yeni, dün euro karşısında 101.47 seviyesinden 4 Ekim'den bu yana en yüksek düzeyini test etmişti. ABD doları, yen karşısında 77.96'dan işlem gördü.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.5 kayıpla bugün 2. gününde de geri adım attı. Standard&Poor's 500 Endeksi dün Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Avrupa'nın kalıcı kurtarma mekanizmasının üst limitinin artırılması fikrini reddetmesinin ardından yüzde 0.9 düşüş kaydetti.