Advertisement

Gelişen piyasa hisse sentleri, ABD merkez bankası Fed'in dünkü toplantısında ekonomiyi destekleyici adımlar atmaması ve Çin'de öncü göstergeler verisinin yavaşlayan büyümeyi işaret etmesi sonrası son iki haftanın en düşük seviyesine indi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.6 düşerek, Londra saati ile 07:49'da 911.67 puana indi ve endeks bu hareketle, 29 Kasım'dan bu yana en düşük seviyesinde kapatmaya hazırlanıyor. Çin'de Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.9 geri çekildi. Hindistan'da Sensex Endeksi, manşet enflasyon rakamının beklenendendan daha az yavaşlamasının ardından kazançlarının önemli bölümünü geri verdi ve yüzde 0.2 yukarıda seyrediyor.

Fed politika yapıcıları dünkü toplantıda, ABD'nin küresel ekonomideki yavaşlamaya karşın büyümesini sürdürdüğünü kaydettiler. Bu durum, bazı yatırımcıların, Fed'in QE3 ya da parasal genişleme olarak bilinen üçüncü bir varlık alım programı açıklaması yönündeki beklentilerini ortadan kaldırdı. Conference Board öncü göstergeler endeksinin Ekim ayında yüzde 0.1 düşmesi, Çin ekonomisine ilişkin endişelerin artmasına neden oldu.

Jakarta'da PT Panin Asset Management'tan Winston Sual, "Fed'den gelen haberler, likiditenin gelişen piyasalarda temel sorun olmamasına karşın, piyasadaki havayı olumsuza çevirdi" dedi ve "Sorun, küresel belirsizliklerden dolayı insanların gelişen piyasalarda yatırım yapmaktan korkması ile birlikte, risk priminin nasıl azaltılacağı" değerlendirmesinde bulundu.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, Avrupa borç krizi ve Çin, Brezilya ve Hindistan gibi ülkelerdeki enflasyonun büyümeyi yavaşlatcağı endişeleri ile bu yıl yüzde 21 düştü ve gelişmiş piyasaları gösteren MSCI Dünya Endeksi'ndeki yüzde 9.6 düşüşe göre oldukça kötü bir performans izledi. MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi'ndeki şirketlerin piyasa değerlerinin toplamı, bu şirketlerinn beklenen karlarının toplamının 10 katı seviyesinde. Bu oran, MSCI Dünya Endeksi için 11.9 katı seviyesinde.