Advertisement

Avrupa hisse senetleri, ABD merkez bankası Fed'in dünkü toplantısında ekonomiyi destekleyici yönde adımlar atmamasının ardından, düşüşüne yeniden başladı. Bu hareket ile birlikte, gösterge endeks Stoxx Europe 600, üç günde iki kez geriledi. ABD endeks vadeli kontratları yükselirken, Asya hisse senetleri değer kaybetti.

Antofagasta Plc ve Rio Tinto Group, bakır fiyatlarındaki düşüşün etkisi ile en az yüzde 2 değer kaybetti ve madencilik şirketlerinin hisselerine gelen alımlara öncülük etti. İngiliz-Hollandalı bilgisayar hizmetleri sağlayıcısı Logica Plc, satışlarda büyüme tahminini düşürmesinin ardından yüzde 15 değer kaybetti.

Stoxx 600 Endeksi yüzde 0.5 düşerek, Londra saati ile 08:54'te 236.2 puana indi Avrupa hisse senetleri dün, İspanya'nın borçlanma ihalesinde planlanandan daha fazla satış yapmasının ve Almanya'da yatırımcı güveninin iyileşmesinin etkisi ile yüzde 0.5 yükselmişti. Stoxx 600 Endeksi bu yıl, Euro Bölgesi borç krizinin bölgedeki büyük ekonomilere de sıçramasının etkisiyle yüzde 14 geriledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.6 düşerken, Mart vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.3 yükseldi.

Melbourne'de IG Markets'in kurumsal traderı Terry Pratt, "Dün Fed'den parasal genişleme konusunda işaret gelmemesi ile birlikte, piyasalar, geniş tabanda, olumsuz seyrediyor" dedi.