Advertisement

Bu ay Fransız bankalarının kredi notunun indirilmesi, ülkedeki bankaların, Libora katkıda bulunan diğer bankalarda olduğu gibi kısa vadeli fonlama maliyetlerini yükseltmedi.

Fransa'nın en büyük bankası BNP Paribas SA dün 3 aylık dolar cinsinden borçlanma faizinin 6 Aralık'tan bu yana yüzde 0.585'te seyrettiğini söylerken, Societe Generale SA bu oranı yüzde 0.5925 olarak açıkladı. Bu rakam 30 Kasım'daki seviyenin yalnızca yüzde 0.005 üzerine denk geliyor. Paris'teki Credit Agricole SA, 30 Kasım'dan bu yana yalnızca yüzde 0.5 baz puan yukarıda, yüzde 0.6 faizle borçlandığını söyledi. Bu süre içerisinde Libor faiz toplamda 1.736 baz puan artış kaydetti.

Dünya genelinde 360 trilyon dolarlık finansal aracın göstergesi olan Libor, bu yılın başlarında manipüle edildiği gerekçesiyle regülatörlerin eleştirileri ve soruşturmalarıyla karşı karşıya kaldı. Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, 9 Aralık'ta BNP Paribas, Societe Generale ve Credit Agricole SA'nın kredi notlarını, fonlama sıkıntıları çektikleri gerekçesiyle düşürdü.

Katılımcıların bu seviyelerde devir oranının pratikte sıfır olduğunun farkında olduğunu belirten Frankfurt'taki Commerzbank AG'nin stratejistlerinden Benjamin Schroeder, bunun görünür bir oran olduğunu, gerçek bankalararası faizlerin düzeltmelerin çok fazla uzaklaştığını söyledi.

Libor dün 3 ayık dolar fonları için yüzde 0.5463 ile Temmuz 2009'dan bu yana en yüksek seviyesine ayarlandı. 19 farklı Libor düzeltmesinin en yükseği ve en düşüğü arasındaki fark ise 5 baz puanla son 2 buçuk yılın en büyük farkına işaret ederek, fonlama piyasalarındaki stresin sinyalini verdi.