Advertisement

Avrupa Merkez Bankası'nın tahvil alım çabalarının, İspanya ve İtalya'daki tahvil ihraçları furyasının hızına yetişebilmek için önümüzdeki yıl artması ve hızlanması gerekiyor.

Bloomberg'in verilerine göre, Avrupa Merkez Bankası'nın tahvil alımları son 12 haftada İspanya ve İtalya'nın fonlama ihtiyacını karşıladı. İtalya'nın 10 yıllık fonlama maliyeti geçtiğimiz yıl yüzde 2 arttı ve dün AMB'nin dahil olmasına rağmen yüzde 6.6'nın üzerine çıktı.

"Ocak'taki tahvil satışlarına bakarsanız, AMB'nin bunu dengeleyebileceğini görürsünüz" diyen Londra'daki Citigroup Inc.'in faiz stratejisti Jamie Searle, AMB'nin alımlarının son 3 ayda aşağı yukarı tahvil satışlarını karşıladığını belirtti. Searle, AMB'nin tahvillerin birincil ihraçlarını destekleyerek, ihalelerin düzgün şekilde ilerlemesine çalıştığını söyledi.

Citigroup, İtalya ve İspanya'nın toplamda Ocak'ta satacağı 20 milyar euroluk tahvili olduğu tahmininde bulunurken, Bloomberg'in verileri de iki ülkenin önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde vadesi dolacak olan 146 milyar euroluk tahvili olduğunu gösteriyor.

Bir yıl önce yüzde 4.59 seviyesinde seyreden 10 yıllık İtalyan tahvillerinin getirisi, 9 Kasım'da yüzde 7.48 ile euro dönemi rekorunu kırdı. 17 Kasım'da yüzde 6.78 ile rekor kırmış olan 10 yıllık İspanyol tahvillerinin getirisi dün yüzde 5.71 seviyesinde seyretti.