Advertisement

ABD Merkez Bankası Fed'in Amerikan ekonomisini teşvik etmek için daha fazla hamlede bulunmaktan kaçınmasının ardından hisse senetleri üçüncü gününde de değer kaybetti; emtia da düştü. ABD endeks vadelileri önceki kazançlarını geri iade etti.

MSCI Tüm Dünya Endeksi yüzde 0.6; Stoxx Europe 600 Endeksi ise yüzde 0.8 düştü. Standard&Poor's 500 Endeks Vadelileri, yüzde 0.5 yükselmesinin ardından kazançlarını sildi ve yüzde 0.1'nin altında düşüş kaydetti. Petrol yüzde 0.8 ve bakır da yüzde 2 değer kaybetti.

5 yıllık İtalyan tahvillerinin getirisi, bugün planlandığı miktarda tahvil satmasının ardından 9 baz puan artışla yüzde 6.70'den işlem gördü. Avrupa'daki CDS'ler rekor seviyeye tırmandı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in bugün geçtiğimiz hafta Avrupalı liderler tarafından açıklanan kurtarma paketini Alman Parlamentosu'na açıklacak. Fed dün ABD ekonomisinin küresel ekonomideki yavaşlamaya rağmen büyümesini sürdürdüğünü açıkladı ve 3. tur tahvil alımlarının başlatılmasını uman yatırımcıları hayal kırıklığına uğrattı.

Münih'deki IFO enstitüsü bugün Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya'nın 2012 için büyüme tahminini düşürerek, yüzde 2.3'den yüzde 0.4'e çekti.

Piyasalarda daha fazla düşüşün görülebileceğini belirten Schroders Plc'nin fon yöneticisi Lee King Fuel, bu krizin 2008'dekinden daha büyük olduğunu savundu. Fuei, politika yapıcıların büyük ihtimalle mali ve para politikası seçeneklerine çok fazla yüklenmiş olduğunu ve silahlarının bitmek üzere olduğunu söyledi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
14 Aralık 2011 Çarşamba, 15:42 Misafir dış piyasa toparlanacak bir şekilde, fakat imkb'deki zulüm daha ne kadar devam edecek, onu bilmek isterdik.
14 Aralık 2011 Çarşamba, 14:58 Misafir türkiyenin kendine ait bir borsası olsaydı coşardı şimdi. malesef imkb, türk ekonomisine tahammülü olamayanların elinde.