Advertisement

Asya'nın en büyük ekonomisi Çin'deki ekonomi politikaları yapıcıları, önümüzdeki yıl küresel ekonomiye dair "aşırı karamsar" tahminlere rağmen, Çin'in 2012'de büyümesini garantileyeceklerini söyledi.

Basına kapalı olarak gerçekleştirilen Pekin'deki yıllık ekonomi toplantısının ardından, Çin'in liderleri para politikasının "ihtiyatlı" olmayı sürdüreceğini ifade etti. Liderler, yuanın temelde istikrarını koruyacağını belirtti.

Analistler, Çin'in en üst düzey 2 liderinin önümüzdeki yıl emekliye ayrılmasının öncesinde toplantılarda büyük politika değişikliklerinden kaçınıldığını savundu. Çin Ticaret Bakanı ise toplantıda ufak ABD arabalarında ithalat vergisi uygulanmaya başlanacağını açıkladı.

Dünyanın en büyük 2. ekonomisi Çin, belirsiz ekonomik görünüme karşı, önümüzdeki yıl için planlarını kararlaştırdı. Toplantının metninde, küresel ekonominin genel görünümünün oldukça karamsar ve karmaşık olduğu ve toparlanma esnasında ekonomideki belirsizliklerin arttığı kaydedildi.

Diğer yandan toplantı metninde aynı zamanda "Çin, makroekonomik düzenleme politikalarını sağlamlaştıracak, tüketici fiyatlarındaki genel istikrarı koruyacak, istikrarlı büyümeyi garantileyecek ve sosyal istikrarı da sürdürecek" ifadeleri yer aldı.

Çin'in büyümesi bu yıl 3 çeyrek üst üste yavaşladı ve bazı ekonomistler, önümüzdeki yıl ülke ekonomisinin 2001'den bu yana ilk kez yüzde 9'un altında büyüyeceğini öngördü.

Toplantıda, Çin'in dış ticaret dengesini sağlamak için ithalatlarını artıracağı da belirtildi.