Advertisement

Euro Bölgesi liderlerinin borç krizini çözme konusunda sıkıntı yaşayacaklarına ilişkin süregelen endişelerin etkisiyle ABD endeks vadelileri 3. gününde de düştü ve Standard&Poor's'un bugün de düşebileceğinin sinyalini verdi.

Mart teslimatlı S&P 500 Endeks vadelileri, Avrupa'daki CDS'lerin rekor seviyeye yaklaşmasıyla yüzde 0.3 düşüş kaydetti ve 1,216.7 puana geriledi. Dow Jones Vadeli kontratları da yüzde 0.3 kayıpla 11,858 puandan işlem gördü.

S&P 500 Endeksi dün, Fed Başbakanı Ben Bernanke'nin Euro Bölgesi'ndeki borç krizinin ABD'nin büyümesini 2.5 yıl boyunca zorlamasından ötürü endişe duyduğunu söylemesine rağmen, ABD Merkez Bankası'nın daha fazla teşvik açıklamaktan kaçınması sebebiyle yüzde 0.9 düştü.

Endeks vadelileri Avrupa'daki CDS'lerin bugün rekor seviyeye yaklaşmasıyla düşüşe geçti. İtalya'nın borçlanma maliyetlerinin tahvil ihalesinde yükselmesi ve İspanyol bankalarının AMB'den yaptıkları borçlanmaların 1 yılın en yüksek seviyesine çıkmasının ardından euro, Ocak'tan bu yana ilk kez dolar karşısında 1.30 seviyesinin altına geriledi.