Advertisement

Başbakan Merkel, bugün Federal Mecliste, AB zirvesinde alınan kararlarla ilgili olarak yaptığı hükümet açıklamasında, Yunanistan'da istikrarın sağlanması için harcanan partiler üstü çabalara, İtalya ve İspanya'da da yürütülen çabalara rağmen borç krizinin aşılmasının uzun zaman alacağını söyledi.

Bu konuda kendileri büyük sorumluluk üstlenen euro ülkelerinin diğer üye ülkelerin dayanışmasına güvenebileceğini ifade eden Merkel, AB zirvesinde alınan kararların kararlı bir şekilde uygulamaya konulması durumunda, krizi sadece aşmakla kalmayacaklarını, aynı zamanda krizden daha da güçlenmiş bir şekilde çıkacaklarını kaydetti.

Sadece İngiltere AB sözleşmelerinin değiştirilmesine karşı çıktığı için, AB'ye üye çok sayıda ülkenin biraraya gelerek yeni bir sözleşme hazırlama kararı aldığına işaret eden Merkel, İngiltere'nin bu kararına ve zamanında euroyu yürürlüğe koymama kararına üzülmüş olsa bile, İngiltere'nin gelecekte de Avrupa için güvenilir bir ortak olacağından hiç kuşku duymadığını söyledi.

İngiltere'nin güvenlik ve çevre konularında da önemli bir ortak olduğuna vurgu yapan Merkel, Avrupa'nın sorunlarını çözmesinin İngiltere'nin de çıkarına olduğunu belirtti.

Başbakan Merkel, ortak Avrupa devlet bonolarının piyasaya sürülmesi fikrine de bir kez daha karşı çıktı.

Muhalefetteki Sosyal Demokrat Partinin (SPD) Federal Meclis Grubu Başkanı Frank-Walter Steinmeier ise, Merkel hükümetinin euro krizinin aşılması konusunda yetersiz kaldığını savunarak, bazı AB üyesi ülkeler ile birlikte yeni bir sözleşme hazırlanması kararını da, bu yolun sonunun ne olacağının bilinmediği gerekçesiyle eleştirdi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
14 Aralık 2011 Çarşamba, 16:56 Misafir kısa zamanda çözülmesini beklemek saflıktan başka birşey değil zaten. sadece daha kötüye gitmesin bu yeter şimdilik.