Advertisement

Avrupa'nın en büyük ekonomisi Almanya'nın başbakanı Angela Merkel'in Euro Bölgesi'ndeki borç krizinin kolay ve hızlı bir çözümünün olmadığını söylemesinin ardından New York Borsası güne ekside başladı ve Standard&Poor's 500 Endeksi 3. gününde de düştü.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.3 kayıpla 1,221.60 puana geriledi. Endeks önceki 2 günde yüzde 2.4 düşüş kaydetti.

Avrupa'daki krizin tek gecede çözülmeyeceğini söyleyen Greenwood Capital'ın yatırım müdür yardımcısı Walter Todd, Merkel'in zor bir noktada olduğunu, liderin AB zirvesinde alınan kararlardan ötürü ülkesinde tepkilerle karşılaştığını ve tüm bunları yapılabilecek bir çözümle dengelemesinin gerektiğini belirtti. Todd, çok fazla belirsizlik olmasından ötürü şirketlerin 2012'deki görünümlerine ilişkin iyimser davranamadığına dikkat çekti.

S&P 500 Endeksi, 3 ay üst üste düşüş kaydetmesinin ardından Ekim ayının son haftasında 2010'un kapanış seviyesi olan 1,257.64 puanı aşmayı başardığından bu yana, o seviyede kalmakta güçlük çekti. Endeks dün itibariyle bu yıl yüzde 2.5 aşağıda seyrediyor.

S&P 500 Endeksi dün Fed'in yeni teşvik açıklamaktan kaçınmasının etkisiyle yüzde 0.9 düşmüştü. Avrupa'daki CDS'ler bugün rekor seviyeye yaklaştı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel bugün Almanya parlamentosuna yaptığı konuşmasında ortak euro tahvillerinin çıkarılmasını karşı olduğunu bir kez daha tekrarladı.