Advertisement

İstanbul'da bazı televizyon kanallarının izlenme oranlarının belirlenmesinde usulsüzlük yapıldığı iddiasına ilişkin operasyon kapsamında Medyapım şirketinde yapılan aramalar tamamlandı.

Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri Levent Yeşilçimen Sokak'ta bulunan Medyapım şirketinde yaptığı aramanın ardından buradan aldıkları belgeleri çuvala koyarak mühürledi.

Çalışmaların tamamlanmasının ardından belgeler incelenmek üzere Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldü.

Operasyon kapsamında Nielsen Audience Measurement Piyasa Araştırmaları Hizmetleri AŞ'nin Kadıköy'deki binasında da İstanbul Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekiplerce arama yapılmış, burada da bazı belge ve dokümanlara el konulmuştu.

Polis ekipleri, aramaların tamamlanmasının ardından akşam saatlerinde şirketlerden ayrıldı.

-Operasyon kapsamında Ankara'da 4 kişi gözaltına alındı

Televizyon kanallarının izlenme oranlarının belirlenmesinde usulsüzlük yapıldığı iddiasına ilişkin soruşturma kapsamında Ankara'da 4 kişi gözaltına alındı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, İstanbul'da yürütülen soruşturma kapsamında Ankara'da Mehmet A. ile Selçuk A, Uğur A. ve Doç. Dr. Uğur Ç'yi gözaltına aldı.

Zanlılar, sağlık kontrolünün ardından Ankara Emniyet Müdürlüğüne götürüldü.


-İstanbul'da 7 kişi gözaltında

İddialara ilişkin reyting ölçüm ve yapım şirketlerine yönelik düzenlenen operasyonda, 7 kişi gözaltına alındı.

Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında, reyting ölçüm şirketleri ile bazı film yapım firmalarına eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonda, aralarında firma sahiplerinin de bulunduğu 2'si kadın 7 kişi yakalandı.

Bu kişilerin üzerlerinde, iş yerleri ve evlerinde yapılan aramada, harddiskler, 5 adet cep telefonu, çok sayıda dijital malzeme ile dokümanlar ele geçirildi.

Söz konusu şirketlerin bazı televizyon kanallarının izlenme oranlarının belirlenmesinde usulsüzlük yaptıkları iddia edildi.

Bazı iş yerleri ile evlerde aramaların sürdüğünü ifade eden polis yetkilileri, gözaltı sayısında artış olabileceğini kaydetti.

-Yapımcıların görüşleri

Operasyonla ilgili yapımcıların görüşleri ise şöyle:

Faruk Turgut (Gold Film- İffet dizisi yapımcısı): Kimsenin izlemediği diziler hesap versin

Dört dizimi (Zehirli Sarmaşık, Yalancı Bahar, Gün Akşam Oldu, Bitmeyen Şarkı) reytingden dolayı gömmüş bir adamım. Bu işlerin içinde olsaydım herhalde dört dizimi reytinglere kurban vermezdim. 19-20 reyting alan ama kimsenin izlemediği diziler hesap versin.


Şükrü Avşar(Avşar Film-Yer Gök Aşk, Lale Devri yapımcısı): Ne varsa ortaya çıksın

Bence operasyonun düzenlenmesi iyi oldu. Bu konuda ne varsa ortaya çıksın. Suçlular varsa bilinsin, eğer yoksa dedikodularla karalananlar aklansın.


Okan Bayülgen: Bir ölçüm şirketi sorgulanmadı

Devletin, milletin en temel kurumları sorgulandı. Bir ölçüm şirketi sorgulanmadı. Milyarlarca dolarlık bir reklam pastası paylaşılıyordu... -Neredeyse 20 yıldır milletin bütün kültürünü, alışkanlıklarını, düşüncelerini, memleketin sosyo kültürel yapısını değiştirdiler. Üç kuruş para..Yeni bir düzen kurulacak. Haklıdan yana! Güzelden yana! Güzel günler göreceğiz çocuklar.

BU HABERE YORUM YAZ
 
15 Aralık 2011 Perşembe, 08:56 Misafir bu ne ya..! dürüstlüğün olduğu bir yer kalmadı mı? demekki bu krizler boşuna değilmiş.