Advertisement

Artan finansman maliyetlerinin Avrupa'nın borç krizi mücadelesini kaybediyor olduğuna ilişkin endişeleri tırmandırması ve Çin ile Japon ekonomilerindeki yavaşlama sinyalleri, Asya Borsalarını aşağı çekti.

Avrupa'nın en büyük bankası HSBC Holdings Plc. yüzde 2.1 düştü. Industrial&Commercial Bank of China Ltd., Çin'de imalatın ikinci ayında da üst üste daralabileceğine işaret eden raporun etkisiyle yüzde 2.6 değer kaybetti. Laptop, ev araçları ve jeneratör üreticisi Toshiba Corp., Japon imalatçıların duyarlılığının kötülemesiyle yüzde 2.9 geriledi. Olympus Corp., şirketin bilançolarının varlıkları mevcut değerinin 1.3 milyar dolar üzerinde göstermesinin ardından sert düşüş kaydetti.

Avrupa'daki durumun iyiye gitmediğini belirten Tokyo'daki Chuo Mitsui Asset Management Co.'nun genel müdürü Naoteru Asset Management Co., Japonya'nın deniz aşırı faktörlere karşı çok kırılgan olduğunu, euronun da yen karşısında değer kaybetmesinden ötürü ihracatçıların da olumsuz etkilendiğini söyledi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.6 kayıpla 111.54 puana geriledi. Endekste yükselen her hisseye karşılık  6 hisse değer kaybetti. Dün itibariyle 30 Haziran'dan bu yana yüzde 16 düşüş kaydetmiş olan endeks, kredi derecelendirme kuruluşları Moody's ve Fitch Ratings'in borç krizinin kontrol altına alınmasındaki sıkıntıları gerekçe göstererek Euro Bölgesi ülkelerine not uyarısı yağmasının ardından bu hafta kayıplarını genişletti.

Japon Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.2; Güney Kore Kospi Endeksi yüzde 2; Avustralya'nın S&P/ASX Endeksi yüzde 1.2 ve Hong Kong'un Hang Seng Endeksi yüzde 1.9 düştü.