Advertisement

Yükselen borçlanma maliyetlerinin, Avrupa'daki borç krizinin çözümüne ilişkin endişeleri artırması ve Japonya'da imalat sanayi beklentilerinin kötüleşmesi üzerine Tokyo Borsası 3. gününde de geriledi.

Laptop, ev araç ve gereçleri ve elektrik kaynakları üreticisi Toshiba Corp. yüzde 3.8 değer kaybetti. Mitsui O.S.K. Lines Ltd., kargo ücretlerinin düşmesinin ardından nakliye şirketleri arasındaki düşüşe öncülük etti. Satışlarının üçte birini Avrupa'da gerçekleştiren oyun üreticisi Nintento Co., eurodaki zayıflamanın kazançlarını azaltmasıyla yüzde 2 geriledi. Fotoğraf makinası üreticisi Olympus Corp., şirketin bilançosunda varlıklarını 1.3 milyar dolar yüksek göstermesiyle sert satış gördü.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 1.7 kayıpla 8,377.37 puana geriledi. Daha kapsamlı Topix Endeksi, Japonya Merkez Bankası'nın hazırladığı Tankan araştırmasının Avrupa'daki borç krizinin ve yendeki kazançların ülkenin ekonomik toparlanmasını olumsuz etkilediğine işaret etmesinin ardından yüzde 1.6 düşüşle 725.02 puandan işlem gördü.

Japonya'nın deniz aşırı faktörlerin karşısında çok kırılgan olduğunu belirten Tokyo'daki Chuo Mitsui Asset Management Co.'nun genel müdürü Naoteru Teraoka,  Avrupa'daki durumun iyiye gitmediğini, eurodaki zayıflamanın da ihracatçılar tarafındaki sıkıntıları daha da artırdığını söyledi.

Japonya Merkez Bankası bugün büyük imalatçıların beklenti endeksinin 2'den eksi 4'e gerilediğini açıkladı. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi beklenti endeksinin eksi 2 olarak gerçekleşeceği yönündeydi. Japona'nın en büyük imalatçıları, önümüzdeki çeyrekte şartların kötüleşmesini beklentilerini ifade etti.