Advertisement

Çin hisse senetleri, doğrudan yabancı yatırımların 2009'dan bu yana ilk kez düşmesi ve PMI verisinin imalat sanayindeki daralmanın Aralık ayında da süreceğini işaret etmesi sonrası, düşüşünü altınca güne taşıdı.

Çin'in en büyk bakır üreticisi  Jiangxi Copper Co. ve Yanzhou Coal Mining Co., Çin'de doğrudan yabancı yatırımların geçen ay yüzde 9.8 düşmesi ve HSBC Holdings Plc. ve Markit Economics'in açıkladığı satınalma yöneticileri endeksinin (PMI) imalat sanayinde daralmanın Aralık ayında da süreceğini göstermesinin ardından yüzde 4'ün üzerinde değer yitirdi. En büyük altın üreticisi Zijin Mining Group Co., emtia grubunun son 11 haftanın en hızlı düşüşünü göstermesi ve Avrupa liderlerinin borç krizine çözüm bulmayı başaramamasının ardından yüzde 4.2 geriledi.

Şanghay'da Central China Securities stratejisti Li Jun, "Yatırımcılar durumun daha ne kadar kötüye gideceğini ve ne zaman iyileşmenin başlayacağını bilmek istiyor, ancak henüz ekonomik zorluklarla mücadele edebilecek güçlü tedbirler ya da politkalar göremedik" dedi ve "İç problemlere ek olarak, küresel ekonomik sıkıntılar endeksi düşürüyor" değerlendirmesinde bulundu.

Şanghay Bileşik Endeksi 26.63 puan ya da yüzde 1.2 düşerek, yerel saat ile 13:04'te 2,201.90 puana indi. Endeks bu hareketle birlikte, 16 Mart 2009'dan bu yana en düşük seviyesinde kapatmaya yöneldi. CSI 300 Endeksi yüzde 1.4 düştü. ABD'de işlem gören en aktif Çin kağıtlarını içeren Bloomberg China-US 55 Endeksi dün New York'ta yüzde 1.5 geriledi.

Şanghay Bileşik Endeksi bu ay, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde yavaşlama olduğu işaretlerinin etkisi ile yüzde 5.7 düştü. Önümüzdeki altı ay için görünümü gösteren Conference Board öncü göstergeler endeksi Ekim ayında düşerken, krediler Kasım ayında yavaşladı ve para arzı son 10 yılın en düşük artışını gösterdi. Bu raporlar dün yayınladı.