Advertisement

Euro Bölgesi'ndeki borç krizinin ve küresel ekonominin kötülemesinin yatırımcıları gelişen piyasa varlıklarına yatırım yapmaktan caydırdığına yönelik sinyallerin etkisiyle Asya paraları, Endonezya rupisi öncülüğünde değer kaybetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in dün aralarında Fransa'nın en büyük ikinci bankası Credit Agricole'un da yer aldığı 5 Avrupa bankasının kredi notunu indirmesinin ardından kayıplarını üçüncü gününde de devam ettirdi. Japon imalat beklenti endeksinin tahminlerin üzerinde düşüş kaydetti ve Güney Kore'deki mağaza satışlarının Kasım ayında Şubat 2009'dan bu yana ilk kez geriledi. Çin'de de bugün açıklanan öncü endekslere göre imalat sanayi Aralık ayında daraldı.

Küresel piyasa duyarlılığının risksiz modda olmasından ötürü Asya paralarının zayıfladığını belirten Singapur'daki United Overseas Bank Ltd.'ın ekonomistlerinden Teck Kin Suan, Güney Kore wonu ve Tayvan doları gibi ihracata bağlı para birimlerinin önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde zayıflamaya devam edeceğini söyledi.

Endonezya rupisi, ABD doları karşısında yüzde 0.8 değer kaybederek 9,158 seviyesine geriledi. Malezya ringgiti ve Güney Kore wonu yüzde 0.5'er düşüşle sırasıyla 3.1993 ve 1,161.91 düzeyinden işlem gördü. Tayland bahtı ve Filipin pezosu da yüzde 0.3'er zayıflayarak ABD doları karşısında sırasıyla 31.35 ve 44.260 seviyelerine geri çekildi.

Japonya'daki büyüm imalatçıların beklentilerini yansıtan Tankan endeksi bu çeyrekte 2'den eksi 4'e geriledi. Beklenti, endeksin eksi 2 olacağı yönündeydi. Güney Kore'nin en büyük alışveriş merkezlerindeki satışlar, Ekim'deki yüzde 3.1'lik artışın ardından Kasım ayında yıllık bazda yüzde 0.5 düşüş kaydetti.

İtalya dün düzenlediği 5 yıllık tahvil ihalesinde Mayıs 1997'den bu yana en yüksek orana işaret eden yüzde 6.47 faizle borçlandı. İtalya'nın 14 Kasım'daki ihalesinde faiz yüzde 6.29 olarak gerçekleşmişti.