Advertisement

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, kredi kartlarına tek limit getirilmesini finansal istikrar komitesinde konuştuklarını belirterek "Kredi kartında tüketiciye tek limit konulmasını istiyoruz. BDDK konuyu araştıracak." dedi

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan BloombergHT New York Temsilcisi Melike Ayan'a 2012 beklentilerini ve hedefleri anlattı.

"Sürdürülebilirlik raporu ile 2030 yılının hedeflerini oluşturmaya çalışıyoruz" diyen Babacan, raporun tanıtımının ocak ayında yapılacağını söyledi.

-Enflasyonun tek haneli kalması için ne gerekiyorsa yapılacak

Enflasyonla mücadelenin sürdürülebilir büyümenin önemli bir faktörü olduğunu söyleyen Babacan, "Enflasyonda taviz yok, Enflasyon Türkiye'de tek haneli kalmalı. Bunun için ne gerekiyorsa yapacağız." dedi. Babacan, enflasyonun yükselişine neden olaraksa kurdaki geçişkenliğin artması ile işlenmemiş gıda fiyatları ve sigarada vergi artışını gösterirken Merkez Bankası'nın bir süre daha temel öncelik alanına, enflasyona yoğunlaşacağını söyledi.

-2012'nin gündem maddesi Avrupa

2012'nin başıca gündeminin Avrupa olduğunu söyleyen Babacan, Türk ekonomi politikasının Avrupa'ya göre şekilleneceğini belirtti. Babacan, cari açık ve enflasyonun ise diğer maddeler olduğunu vurguladı.

"IMF, küresel ekonomiye yönelik kötümser bakış çerçevesinde düşük büyüme öngörüyor." diyen Babacan, Avrupalı liderin "liderlik" ortaya koyarlarsa krizin hızla aşılabilceğini belirtti. Babacan, "Avrupa'daki sorun Euro Bölgesi'nde odaklanıyor.Euro Bölgesi'nde mevcut durumun sürdürülmesi mümkün değil. Gerekli adımların atılmamasının bedeli Avrupa için yüksek olabilir." dedi. İngiltere'nin Avrupa'ya karşı koymakta gayet haklı olduğunu söyleyen "Babacan, İngiltere Euro Bölgesi'nin sorunlarını çözmek zorunda değil." yorumunda bulundu.

Babacan, "Bir adada yaşamıyoruz, Avrupa'daki gelişmelere karşı dikkatli olmak gerekiyor. Avrupa Birliği'nin devamlılığından tüm Türkler fayda görecektir." dedi.

Devam edecek...

BU HABERE YORUM YAZ
 
15 Aralık 2011 Perşembe, 23:35 Misafir kedi kardımızı sıfırlayan uygulamardan bıktık çok istiyorsa kendine postalayalım.
15 Aralık 2011 Perşembe, 16:56 Misafir şimdimi aklınıza geldi evler yıkıldıktan siz iktidarınız perçinleştikten sonramı?
15 Aralık 2011 Perşembe, 13:45 Misafir 9 yıldır aynı terrane