Advertisement

Avrupa hisse senetleri, hisse senetlerinde bu yıl görülen düşüşlerin şirket karlarının görünümü ile orantılı olmadığı spekülasyonlarına bağlı olarak yükseldi. Gösterge endeks bu hareketle birlikte son iki haftanın en düşük seviyesinden yükseldi. Asya hisse senetleri düşerken, ABD endeks vadeli kontratları fazla bir değişiklik göstermedi.

Stoxx 600 Endeksi yüzde 0.2 yükselerek, Londra saati ile 08:10'da 232.94 puana yükseldi. 2011 yılındaki düşüş, Stoxx 600 Endeksi'ndeki şirketlerin toplam piyasa değerini, bu şirketlerin tahmini karlarının toplamının 10.1 katına düşürdü. Bu oran, beş yıllık ortalama olan 12 seviyesinin yüzde 16 altında. Mart vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.1 yükselirken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.7 geriledi.

Citigroup Inc.'nin Londra ofisinden şef küresel stratejist Robert Buckland, "Görünümümüze temel risk Avrupa'dan ve küresel büyüme için potansiyel ikincil etkilerden kaynaklanıyor" dedi ve "Ucuz değerlemeler, daha da kötü çıkabilecek makroekonomik verilere tampon oluşturmalı" değerlendirmesinde bulundu.

Stoxx 600 endeksi dün, Fed'in ekonomiyi desteklemek için ilave tedbirler almaktan kaçınmasının etkisi ile 29 Kasım'dan bu yana en düşük seviyesine indi. Endeks bu yıl, borç krizinin Avrupa'nın büyük ülkelerine sıçramasının etkisi ile yüzde 16 geriledi.

İspanya bugün, 3.5 milyar euro (4.5 milyar dolar) tutarında 2016, 2020 ve 2021 vadeli tahvil satışı yapacak. Bugün açıklanacak ekonomik veri, Almanya'da imalat sanayinin üçüncü ay üst üste daraldığını gösterebilir.

Çin, Japonya ve Güney Kore gibi ülkelerde ekonomik büyümenin yavaşlamakta olduğu yönünde endişeler artıyor. Japonya'da Tankan endeksi, büyük imalatçı şriketlerin kötümserliğinin beklenenden fazla arttığını işaret etti. Güney Kore'de büyük mağaza satışları yaklaşık üç yıldır ilk kez düştü ve Çin'de satınalma yöneticileri endeksi (PMI), imalat sanayinin Aralık ayında da daralabileceğini gösterdi.