Advertisement

Bir yandan Avrupa Birliği Zirvesi'nde alınan kararları uygulamaya çalışan Almanya Başbakanı Angela Merkel, diğer yandan ülke içinde, çözüm çabalarını tehdit edebilecek siyasi tepkilerle mücadele etmeye çalışıyor.

Merkel'in koalisyon ortağı olan Özgür Demokratik Parti'nin (FDP) genel sekreteri Christian Lindner, dün kurtarma paketlerinine ilişkin parti içi tartışmalar devam ederken, sürpriz bir şekilde istifa etti. Bundan bağımsız olarak Merkel'in sözcüsü de, Bild gazetesinde yer alan Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff'un yasakoyucuları 500 bin euroluk konut kredilerinde yanlış yönlendirdiği haberinin ardından, Almanya başbakanı Merkel'in, Wulff'a güveninin tam olduğunu ifade etti.

Daha sıkı bütçe kurallarının uygulanması ve krizin 3. yılında finansal yayılmanın kontrol alınmasına yönelik bir Avrupa anlaşmasının sonunda sağlanmasının yalnızca 5 gün sonrasında Merkel hükümeti siyasi muhalefetle çarpışmak zorunda kalıyor. Almanya'da ülke içinde yaşanan belirsizlik, Merkel'in Brüksel'de alınan kararları Berlin hükümetine anlatma ve piyasa güvenini koruma çabalarına da zarar verebilir.

"FDP ve Wulff'ın birçok anlamda dikkatleri dağıttığını" savunan German Marshall Fund of the United States'in analistlerinden Joerg Forbrig, FDP'nin kendi içinde ayrışmalar olduğunu, bunun hükümete de yansıdığını ve Merkel'in bu tür bir soruna ihtiyacı olmadığını söyledi.

Tartışmalar, Bundesbank Başkanı ve Merkel'in eski ekonomik danışmanı Jens Weidmann'ın, merkez bankasının IMF'ye geçtiğimiz haftadaki zirvedeki anlaşmasının bir parçası olan kredileri vermeyebileceğini söylemesinin ardından başladı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
15 Aralık 2011 Perşembe, 11:56 Misafir rahat bıraksalar çözecek ama..(!) neyse..