Advertisement

İsviçre Merkez Bankası Başkanı Philipp Hildebrand, frank üzerindeki sınırın sabit tutulması kararının ardından, deflasyon riski ortaya çıkarsa, harekete geçmeye hazır olduklarını kaydetti.

İsviçre para birimi, Merkez Bankası'nın bugün frankın euro başına minimum kur seviyesini 1.20'de sabit tutma kararının ardından değer kazandı. Bu karar, Bloomberg News'un anketine katılan 13 ekonomistin dokuzunun beklentisi ile aynıydı. Zürih merkezli Banka ayrıca, gösterge faizi sıfır seviyesinde tutmaya devam etti.

İsviçre Merkez Bankası, "sınırsız" miktarda alım yaparak korumayı taahhüt ettiği bu kur limitinin üç aydır aşılmasına izin vermiyor. Yetkililer, Avrupa'da mali krizin kötüleştiği dönemde, daha yüksek seviyede bir frank tabanı aramanın deflasyona yol açabileceği yolundaki riskler üzerinde duruyor. Ancak Başkan Hildebrand, bugün yaptığı açıklamada, deflasyonun İsviçre ekonomisi için risk oluşturmadığını söyledi.

Zürih'te Credit Suisse Group AG ekonomisti Claude Maurer, "Enflasyon ve büyüme tahminlerini gelecek yıl düşürme ve frank üzerindeki limiti artırmadın da aralarında olduğu ilave tedbirler alma olasılığı az değil" dedi.