Advertisement

Ekonomik krizle mücadele eden İspanya'da, 2012 yılı için de kötü bir tablo çiziliyor.

Ekonomik Çalışmalar Enstitüsü'nün (IEE) İspanyol ekonomisiyle ilgili öngörülerinde, 2012 yılında yüzde 0,1 oranında küçülme beklendiği bildirildi. IEE ayrıca, ülkenin en ciddi sorunu olan işsizliğin de artmaya devam edeceğini ve şu anda yüzde 21,5 olan işsizliğin yüzde 22,7 oranına ulaşacağını kaydetti.

''İspanya'nın yanlış yapacak zamanı yok'' başlıklı IEE'nin 6 aylık raporunu açıklayan kurumun genel direktörü Joaquin Trigo, 20 Kasım genel seçimleri sonrasında tek başına iktidara gelen Halk Partisi'nin ''kamu bütçesini sağlamlaştırmak, finans sistemini daha sağlıklı hale getirmek ve iş piyasalarını tekrardan aktif hale getirmek için acil hareket etmek zorunda olduğunu'' savundu.

Yüzde 45,8'i bulan gençler arasındaki işsizlik oranının ''çok büyük bir endişe yarattığını'' vurgulayan Trigo, kamu açığını düşürmeye yönelik hedeflerin de ne bu yıl ne de gelecek yıl tutturulacağını öne sürdü.

IEE'ye göre, İspanya'da bütçe açığının gayri safi yurtiçi hasılaya oranı 2011'de yüzde 6,8, 2012'de ise yüzde 4,5 olacak.