Advertisement

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Çek Yasasında yapılacak düzenlemeyle ilgili, ''Ekonomik suçlara ekonomik cezaların olması doğru bir prensip olabilir, yalnız içinde alacaklıların da haklarını koruyacak unsurlar barındırırsa, o zaman kamu vicdanı da bu hususta daha rahat olur'' dedi.

Ergün, Çek Yasasında hapis cezasının kalkıp kalkmayacağına ilişkin bir soru üzerine, ''ekonomik suçlara ekonomik ceza'' verilmesiyle ilgili genel bir eğilim olduğunu söyledi.

Bunun bir prensip olması açısından önemli olduğunu dile getiren Ergün, düzenlemede, alacaklıların haklarının korunmasının önemine dikkati çekti.

Gerek Komisyonda gerekse Meclis Genel Kurulunda, kanunda buna ilişkin bir dengenin oluşturulmasının gündeme geleceğini, Adalet Bakanlığının konuyla ilgili çalışmasının metnini görmediğini belirten Ergün, ''Ekonomik suçlara ekonomik cezaların olması doğru bir prensip olabilir. Yalnız içinde alacaklıların da haklarını koruyacak unsurlar barındırırsa, o zaman kamu vicdanı da bu hususta daha rahat olur'' değerlendirmesinde bulundu.

''İstanbul'da bir yatırım anlaşmasına tanıklık edeceğiz''

Bakan Ergün, 2012 yılında da 2013 yılında da hem Avrupa'dan hem de dünyanın başka ülkelerinden, Körfez'den, Ortadoğu'dan Türkiye'ye yatırımların geleceğini düşündüğünü söyledi.

Hatta şimdiden bazı atılımlar bulunduğunu kaydeden Ergün, önümüzdeki hafta İstanbul'da bir yatırım anlaşmasına tanıklık edeceklerini açıkladı. Ergün, ''Yerli, yabancı ortaklığı şeklinde bir yatırım, bir milyar dolar gibi bir rakama tekabül eden bir yatırım olacak bu. Petrokimya sektöründe'' dedi.

Bakan Ergün, otomotiv şirketlerinin de Türkiye'ye yatırım konusunda çeşitli açıklamaları olduğunu belirterek, bir takım cezbedici gelişmelerin Türkiye'yi yatırım için öne çıkarttığını kaydetti.

-2012 yılı büyümesi-

Orta Vadeli Programda 2012 yılı için yüzde 4 gibi ihtiyatlı bir büyüme hedefi ortaya koyduklarını kaydeden Ergün, ''Bu ihtiyatlı rakamı yakalayabiliriz diye düşünüyorum, 2012'deki dünyadaki birçok belirsizliğe rağmen'' diye konuştu.

Dünyadaki belirsizliğin Türkiye'ye de yansımaları olacağını ifade eden Ergün, fakat Türkiye'nin içinde alınmış olan tedbirler, atılan yeni adımlar, teşvik sistemi ve yeni yatırımların geliyor olmasının Türkiye'deki ekonomik büyümeyi yüzde 4'ün üzerine çıkarabileceğini kaydetti.

Bakan Ergün, ''Bir dinamizm var Türkiye'de. Büyümeye ne kadar etki edeceğini tahmin edemeyeceğimiz bir dinamizm bu, onun için yüzde 4 hedefimiz Orta Vadeli Programda ihtiyatlı bir hedef, bu hedefi yakalayabilir Türkiye, hatta biraz daha üzerine çıkabilir'' dedi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
16 Aralık 2011 Cuma, 10:46 Misafir Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya diyor ki: “Çekler konusunda hapis cezasının yaşatılması tipik bir Anayasa ihlalidir.”
16 Aralık 2011 Cuma, 09:27 Misafir cekte hapis kaldirilmamali bence adam resmen dolandiricilik yapiyor , hapis karari cikinc borcunu oduyor , hapis karari cikmazsa her turlu itirazinida yapiyor , mahkemeler zaten 3-4 seneden once bir sonuca gidemiyor bu arada borclu kisi baskasi adina bir firma daha kuruyor dier taraftan edindigi sermaye ile yeni bir vurguna hazirlaniyor ekonomik suc olarak degerlendirilmemeli hirsizlik veya dolandiricilikla ayni sey borcunu odememek!!!
15 Aralık 2011 Perşembe, 22:00 Misafir sahte parayla sahte çek arasında bir fark yok eğer hapis cezası da kalkarsa seyreyle cümbüşü. bence karşılıksız çek davalarını hızlı sonuçlandırmak için mahkemelerde ve kanunda değişiklik yapılmalı.