Advertisement

Kredi derecelendire kuruluşu Fitch; finansal regülasyon etkisi ve piyasadaki kargaşanın bankacılık sektörüne ağırlık yaptığı gerekçesiyle Bank of America Corp. (BAC), Goldman Sachs Group Inc. (GS) ve Citigroup Inc. (C) bankalarının kredi notunu indirdi.

Fitch'in açıklamasına göre bankaların uzun vadeli borç ihraç notu A+'dan 1 kademe indirildi. Aynı şekilde Londra merkezli Barclays Plc (BARC), Credit Suisse Group AG (CSGN), Deutsche Bank AG (DBK) ve BNP Paribas SA'nın da kademeleri düşürüldü.

Moody’s Yatırımcı Servisi ise bankaların notunu ABD'nin sektörü acilen desteklemesinin pek de mümkün görünmediği gerekçesiyle eylül ayında düşürürken Standard & Poor’s ise geçtiğimiz ay indirmişti.

“Bu yapılandan olumlu bir sonuç çıkarmak çopk zor. Bu olay şu an tüm küresel şirketler için bir şeyler söylüyor." diyen Greenwood Capital yöneticisi Michael Nix, "Bu yapılan ayrıca dieğer kredi derecelendirme kuruluşlarının yaptıklarını da doğruluyor." yorumunda bulundu.

Bank of America hisseleri yüzde 0.6 tırmanırken New York merkezli Goldman Sachs hisseleri yüzde 1.5 düştü, Citigroup hisseleri de yüzde 0.5 değer kaybetti. percent.